Американските санкции срещу SMIC са директен удар по технологичните амбиции на Китай

Американските санкции срещу SMIC са директен удар по технологичните амбиции на Китай

Американските санкции срещу SMIC са директен удар по технологичните амбиции на Китай

Правителството на САЩ ограничения върху износа на американски технологии за SMIC – най-големият китайски производител на чипове. Този ход заплашва плана на Пекин за постигане на по-голяма независимост в една от най-критичните технологични сфери, пише Си Ен Би Си.

Доставчиците на определени типове оборудване за SMIC ще трябва да кандидатстват за лиценз за продажбата на технологиите си на китайската компания, става ясно от писмо, изпратено от Министерството на търговията на САЩ до редица компании през уикенда.

От министерството твърдят, че съществува „неприемлив риск“ оборудването, продавано до SMIC, да бъде „пренасочвано за военна употреба“ от Китай.

Този ход заплашва да създаде сериозни проблеми за плана на Китай за развитие на местната индустрия за производство на чипове, работата по-която бе ускорена на фона на търговската война със САЩ.

SMIC играе ключова роля в амбициите на Китай, като новите санкции могат да забавят развитието на компанията с години, предупреждават експерти.

„Това е директен удар срещу способността на Китай да бъде независим в областта на технологиите“, коментира Дейвид Роше, президент Independent Strategy.

От SMIC заявиха пред Си Ен Би Си, че „нямат връзка с китайската армия:

САЩ доминират веригата на доставки

Полупроводниците са изключително важен компонент в широк набор от потребителска електроника, която ползваме ежедневно. Все повече устройства стават „смарт“ и поддържат връзка с интернет, като тази тенденция се усеща особено силно в автомобилната индустрия.

Веригата за доставки на чипове е изключително сложна. Тя не включва само самите производители на полупроводниците, но и компаниите, които създават техния дизайн, както и фирмите, създаващи инструментите, необходими за тяхното производство.

Това са сфери, в които доминират американски и европейски фирми, както и азиатски компании извън Китай. TSMC и Samsung Electronics, които са директни конкуренти на SMIC в производството на чипове, са далеч по-напред в технологично отношение.

Що се отнася до инструментите, необходими за производството на производството на полупроводници, ключова роля има холандската фирма ASML. Компанията е лидер в доставката на литографски машини, които са необходими за производството на чиповете от най-ново поколение на TSMC и Samsung.

По-рано тази година Ройтерс съобщиха, че САЩ оказва натиск върху холандското правителство да спре продажбите на  литографски машини до SMIC. Доставката на тези машини още не е стигнала до Китай.

„Смятаме, че в резултат на потенциалната забрана технологичното развитие на SMIC и на другите китайски компании ще пострада през следващите 3 години“, гласи коментар на Morningstar Equity Research от 18 септември, когато стана ясно, че Министерството на търговията на САЩ обмисля подобни санкции.

Новите американски санкции най-вероятно няма да засегнат само производителите на чипове в Китай, но и други компании от страната, включително Huawei.

По-рано тази година САЩ забрани на доставчиците на чипове, използващи американско оборудване, да продават полупроводници на Huawei. Това прекъсна достъпа на Huawei до чипове на TSMC, които китайската компания използва за смартфони си от най-висок клас. SMIC беше разглежда като един от вариантите за нов доставчик на Huawei, но в момента фирмата не може да предложи същото ниво на технология и мащаб на производството като TSMC. Новите санкции на Вашингтон може да влошат изоставането на китайската компания.

„Дългият технологичен поход“ на Китай

След обявяването на новите санкции „Глобъл таймс“ – един от официозите на Пекин, написа, че Китай е „изправен пред дългосрочна битка срещу потисничество в сферата на високите технологии, водено от САЩ“ и че страната трябва да поеме по „дълъг технологичен поход“.

„Китай трябва да разбие опитите на САЩ да задушат технологичното развитие на страната“, се казва още в публикацията на държавната медия.

Роше заяви, че очаква последният ход на Вашингтон ще доведе до ответен удар от страна на Китай.

„Смятам, че всяка американска компания, оперираща в Китай, е потенциална цел за отмъщение, но същевременно с това китайците не искат да навредят на собствената си икономика“, коментира той.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ