Банковите проблеми на Италия се завръщат с пълна сила

Банковите проблеми на Италия се завръщат с пълна сила

Банковите проблеми на Италия се завръщат с пълна сила

Общественото недоволство срещу спасяването на банките по време на световната финансова криза накара европейските правителства да ограничат размера на държавните средства, които могат да бъдат използвани за подкрепата на кредиторите по време на криза. Новите проблеми в най-старата банка в региона ще покажат дали тези правила ще надживеят пандемията, пише Фердинандо Джулиано за Блумбърг.

Италианското правителство е изправено пред безизходица с най-старата все още действащата финансова институция в света - Monte dei Paschi di Siena SpA. През 2017 г. Рим национализира банката, но новите правила на Европейският съюз за държавни помощи принудиха италианското правителство да обещае, че ще приватизира банката, като срокът за нейната продажба изтича в края на 2021 г. Банката обаче е изправена пред нов недостиг на капитал и липса на интерес от инвеститорите. Най-голямата италианска банка - UniCredit SpA, изглежда е единственият потенциален купувач, но тя ще се нуждае от допълнителни стимули от правителството, за да се съгласи на придобиването. Не е ясно обаче, дали тези стимули също няма да бъдат блокирани от законодателството на ЕС.

В случая Рим е жертва на собствените си грешки. Проблемите на Paschi започват дълго преди финансовата криза, като те се дължат на низ от лоши решения на регулаторите, които позволяват на банката да осъществи редица скъпи придобивки за сметка на бъдещата си стабилност. Няколко последователни правителства наливат държавни пари в Paschi в опит да овладеят проблемите в банката, която дестабилизира финансовата система на цялата страна.

Тези опити обаче не постигат успех. В момента банката е изправена пред лоши заеми, нарастващи правни рискове и ниска доходност. Наскоро тя одобри план за отписване на необслужвани кредити на стойност 8,1 млрд. евро, но за целта банката има нужда от капиталова инжекция от около 2 млрд. евро.

Още по-лошото в случая е, че коалиционното правителство на Италия, в което влизат лявата Демократическа партия и популисткото движение „Пет звезди“, са на противоположни позиции по отношение на бъдещето на Paschi. Финансовият министър Роберто Гуалтиери подкрепя пазарна сделка, която да предотврати конфликт с Брюксел. От „Пет звезди“ искат да превърнат институцията в национална банка за развитие.

Популистката партия, както и някои представители на демократите, вярват, че банката ще има полза от по-засилена държавна намеса. Те твърдят, че пандемията е обезценила стойността на банката и че правителството ще трябва да приеме големи загуби, ако продаде банката сега. Те също така се страхуват от съкращаване на работните места при евентуална приватизация и вярват, че кредитора може да помогне за възстановяването на Италия чрез подкрепа на държавните инвестиции.

Тези аргументи игнорират историята на банката. В миналото тя имаше силни връзки с италианските политически партии, особено тези от ляво. Тези връзки са част от проблема, като това се илюстрира от пропилените държавни средства в опити за стабилизиране на кредитора. Подновяването на процеса по национализация ще доведе до повтаряне на грешките от миналото.

Правителството трябва да приеме факта, че трябва да продаде Paschi, макар че приватизацията няма да бъде лесна. Размера на банката, а и на нейните проблеми, означава, че тя може да бъде придобита единствено от голям играч на пазара, като UniCredit изглежда е единственият възможен вариант. От UniCredit са наясно, че имат по-силната ръка в преговорите.

Брюксел също така ще трябва да наблюдава отблизо детайлите по сделката. Пандемията накара Европейската комисия да отмени правилата си за държавна помощ, но това не важи за проблемите, които съществуват още от преди пандемията. COVID-19 изисква гъвкавост от регулаторите, но тя не може да бъде използвана като оправдание за всичко.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ