Една по-различна година за моите лични финанси

Една по-различна година за моите лични финанси

Една по-различна година за моите лични финанси

Последните дни на годината са добър момент да направим равносметка за това, което сме постигнали през предходните 12 месеца. Знам, че 2020 беше трудна за много от нас, но съм сигурен, че е имало и доста положителни неща, за които да си спомним.

В тази статия ще ви споделя каква беше отиващата си година за мен и за моите лични финанси, както и уроците, които научих. Сигурно вече сте в коледно настроение, но отделете няколко минути, за да прочетете този материал, защото той може да се окаже разликата между успешна и неуспешна 2021 година за вашите финанси.

За начало, ще ви споделя един навик, който ми помага да управлявам по-добре парите ми. Той е много прост - вместо да си правя новогодишни обещания (които често не изпълнявам), аз правя анализ на личните ми финанси в края на всяка година (обикновено, седмица или две преди Коледа) и си поставям целите за следващата. Пробвайте, може да работи и за вас.

Какво постигнах през 2020 година и какво не?

И така, започвам с моите успехи за тази година. Записвам си ги като списък. Преди да напиша поне 30, не спирам. Няма да ви изненадам като ви кажа, че това ми повдига самочувствието и ме зарежда с позитивни мисли. За мен, тази година наистина беше много успешна (въпреки многото предизвикателства) и не ми беше особено трудно да напиша тези постижения.

Спестявания

Както и в предишните години със семейството ми се стремим да заделяме поне 50% от нашите доходи за постигането на краткосрочните ни и дългосрочни цели. През 2020 година пропадна лятната ни почивка заради ограниченията, както и останалите планирани пътувания. Това ни позволи да спестим предвидените за тях средства. Намалихме драстично и храненията навън, което доведе до намаление на разходите от една страна, но имаше и още едно положително нещо - започнахме да си готвим повече вкъщи и да ядем домашни пресни и здравословни храни, а не замразени (каквито са в повечето ресторанти).

Другите разходи, които намаляха в следствие от пандемията бяха тези, свързани с поддържката и горивото за автомобилите. Тъй като почти не сме ги карали със съпругата ми, харчовете за смяна на консумативи, ремонти и гориво намаляха с почти 50%. Разбира се, парите за застраховки, данъци и технически прегледи си останаха същите.

Ако мога да обобщя, 2020 година се оказа неочаквано добра за нашите спестявания и дефекта се оказа ефект. Освен на спестените разходи, това се дължи и на факта, че приходите ни се увеличиха тази година и компенсираха спада в доходите на съпругата ми, която е в отпуск по майчинство, за да гледа дъщеря ни Ема, която се роди в началото на тази година.

Инвестиции

Годината започна успешно за моите инвестиции, но нещата бързо взеха обрат в последните дни на февруари заради корона вируса и опасенията за икономическия ефект от наложените ограничения. Вместо да стоя и да гледам как цените на активите ми падат стремглаво (както направих през предишната криза от 2008 година), преведох голяма част от свободните ми средства в инвестиционната ми сметка и започнах да купувам още от моите инвестиции при всеки 10%-ов спад. Този период беше доста труден за мен, защото не знаех кога ще свърши спада, а и да гледаш как губиш пари, които току-що си инвестирал, не е много приятно.

След третия „рунд“ на покупки (спад от над 30%) и прогнози от финансови анализатори за нова „голяма депресия“, която ще занули пазара, започнах да изпитвам съмнения за моята стратегия, но реших да я спазвам докрай. И тогава в края на март трендът се обърна. Конкретният повод беше изказването на президента Тръмп, че САЩ ще налеят няколко трилиона долара в икономиката (включително и директни плащания за хората и бизнеса), за да я извадят от кризата.

Тази новина повлия изключително позитивно на пазарите и цените на инвестициите ми се върнаха на предишните върхове само за няколко месеца (а част от тях го направиха за седмици). Това ми даде увереност, че „бурята“ е отминала и следва възстановяване. Ако подобна криза дойде отново (а това ще се случи рано или късно), ще действам по същия начин.

Друга грешка, която допуснах през предишната криза е, че голяма част от портфолиото ми тогава беше на Българска фондова борса, която близо 12 година след нея все още не е достигнала пиковите нива. Историята се повтори и през тази година. Индексът SOFIX все още е с 20% под най-високата си точка от 2020 година и с над 40% под нивата от 2018 година. Все пак, моите инвестиции в няколко български публични компании бележат лек ръст, който се надявам да е по-голям през следващите години.

Въпреки че тази година беше сравнително успешна за моите лични финанси, останаха и много неща, които да направя през 2021 година. Едно от нещата е, че не успях да изпълня целта ми за закупуване на поне 2 имота. Придобих само един гараж, но той е по-скоро за лично ползване (защото войната за свободните места за паркиране вече се разгаря в нашия квартал). Основната причина е, че много от продавачите не са склонни на преговори и са поставили цени на имотите, които са над пазарните, на които се сключват сделки. Разбира се, това е тяхно право, но мен ме интересуват цифрите и когато те ми показват, че няма да постигна очакваната доходност, продължавам с търсенето.

Продължава на следващата страница

Докъде стигнах с краткосрочните и дългосрочните ми финансови цели?

След като загряхме с двата списъка (на успехите и на нещата, които не сме успели да направим през тази година), е време да извадим от шкафа листа с нашите цели или да отворим файла, където сме ги описали (ако все още нямаш такива, сега е подходящ момент да го направим). Срещу всяка цел записваме докъде сме стигнали с нейното изпълнение през 2020 година. Ако целта ни е да си върнем онзи кредит, записваме точно колко внесохме по него през тази години и колко остава. Ако искаме да постигнем финансова свобода, записваме колко успяхме да спестим и колко ни донесоха инвестициите през тази година.

Една от краткосрочните ми цели е да постигна географска независимост, т.е. да мога да работя от всяко кътче на света. Корона кризата ми помогна да ускоря разработването на доста онлайн инструменти, за да може това да се случи. Също така, ще направим всичко възможно още от 2021 година летата да ги прекарваме на ваканционната ни къща.

Какво е нетното ни богатство?

Оставих най-важното за накрая. Каквото и да се е случило през тази година, има едно число, което показва дали се справяме добре или не с управлението на нашите лични финанси и това е нетното ни богатство. Ако то е по-голямо от миналата година, браво! Ако е по-ниско, анализирай причините за това. 

Надявам се, че 2020 година е била успешна за вашите лични финанси и това упражнение да го покаже. Ще съм истински щастлив, ако съм допринесъл поне с малко за това.

И тъй като това е последната ми статия за тази година, искам да ви пожелая весели празници и щастлива и успешна 2021 година!

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ