Идва ли време разделно за технологичните гиганти?

Идва ли време разделно за технологичните гиганти?

Идва ли време разделно за технологичните гиганти?

След разследване, продължило повече от година, антитръстовата подкомисия при Камарата на представителите на САЩ представи обширен план за овладяване на властта на най-големите технологични гиганти, пише Тай Ким от Блумбърг. Във вторник комисията обвини Amazon, Apple, Facebook и Alphabet - чиято обща пазарна стойност се равнява на повече от 5 трилиона долара, в злоупотреба с власт и създаване на монополи чрез ограничаване на достъпа на техни конкуренти до платформите им.

„Тези фирми имат твърде голяма власт, която трябва да бъде подложена на подобаващ надзор и контрол. Нашите икономика и демокрация зависят от това.“, се казва в доклада от близо 450 страни, като в него се призовава за разбиването на техните бизнеси. „Нашите закони трябва да бъдат актуализирани, за да се гарантира, че икономиката ни ще продължи да е все така жизнена и отворена в дигиталната епоха“, се казва още в текста.

Антиконкурентните практики на четирите компании са представени в детайли в доклада. Facebook, например, е обвинен в поддържане на монопол в сферата на социалните мрежи, използвайки огромния си набор от данни за идентифициране на потенциални съперници и „придобиване, копиране или унищожаване на тези фирми“. В доклада се казва, че компанията майка на Google – Alpahabet използва доминацията си в интернет търсенията и онлайн рекламата за подсилване на собствените си вертикални услуги и създаването на „взаимно свързана екосистема“ от монополи. В текста се твърди още, че компанията използва данни от приложения на трети страни, инсталирани на оперативната й система Android, за създаването на собствени приложения. Apple, от своя страна, има „значителна и устойчива пазарна власт” благодарение на мобилната си операционна система iOS и има монополен контрол върху своя магазин за приложения  App Store.

От групата на четирите големи Amazon е може би компанията, която употребява най-много антиконкурентните практики, особено по отношение на трети страни, които използват нейната платформа за онлайн продажби. По-рано тази година „Уолстрийт джърнъл“ съобщи, че служители на Amazon използват данни от независимите търговци, работещи с платформата ѝ, за да създава конкурентни продукти. В миналото онлайн гигантът обеща да не използва данни от трети страни за създаването на собствени стоки, но разследването, което включва и интервюта с бивши служители на компанията и настоящи търговци, установява, че практиката все още съществува. Макар че публично от Amazon наричат независимите търговци „партньори“, докладът разкрива, че зад кулисите те всъщност са определяни като „вътрешни конкуренти“. Това не е добра новина за близо 2-те милиона малки и средни бизнеси, които продават продуктите си чрез Amazon. Близо 40% от тези фирми разчитат изцяло на платформата на компанията на Джеф Безос за своите приходи.

Какви са препоръките на антитръстовата подкомисия при Камарата на представителите на САЩ срещу антиконкурентните практики на големите технологични компании?

На първо място, комисията призовава за структурно разделяне на бизнес линиите на големите компании чрез забраняване на възможността една доминантна платформа да оперира на същия пазар като други конкуренти, зависими от същата платформа. Това означава, че комисията призовава за приемането на закони, които да доведат до деинвестиране или функционално разделяне на отделните бизнеси в рамките на компаниите. В случая с Amazon това означава, че Конгресът на САЩ би могъл да принуди компанията да се откаже от собствената си линия от продукти или да я отдели от компанията. За другите технологични гиганти може да бъде достатъчно въвеждането на по-строг надзор по отношение на вътрешните разграничения между отделните бизнеси.

На второ място, комисията иска да бъдат въведени правила, които ще предотвратят преференциалното или дискриминационното третиране в различните водещи платформи. Тук особено внимание ще бъде отделено на Google, за която се твърди, че използва доминантната си позиция при онлайн търсенията, за да показва на най-видими места собствените си услуги.

Не всички препоръки на комисията обаче са приложими. В доклада се призовава за ограничаване на „превъзхождащата сила при преговори“ на технологичните компании, чрез която те диктуват условията при сключването на сделки. Това искане изглежда прекалено амбициозно и трудно за изпълнение.

Като цяло предложенията на комисията обаче са добро начало. Приемането на някои от по-агресивните мерки ще бъде трудно предвид разделението на Конгреса на републикански Сенат и демократична Камара на представителите, но фона на предстоящите през ноември президентски избори, никой не знае какъв ще бъде баланса на силите през следващата година.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ