Как да печелим в несигурни времена

Как да печелим в несигурни времена

Как да печелим в несигурни времена

През последните две седмици се случиха две много важни събития, които ще определят нашето бъдеще за години напред - изборът на ген. Румен Радев за президент на България и последвалата оставка на правителството, и избирането на милиардера Доналд Тръмп за 45-тия президент на САЩ.

Никой не знае как точно ще се отразят тези промени върху бъдещето на всеки от нас, но за едно съм сигурен – има много хора, които са притеснени от ситуацията в България и по света, и се чувстват несигурни за своите доходи, работа, бизнес и за финансите си като цяло. Това е нормално. Всеки нов период в управлението на дадена страна поражда страх от неизвестното, особено ако не сме наясно точно какви политики ще се следват.

Досегашната ни история, а и доколкото познавам човешката природа, показват, че в такива периоди на промени, хората взимат нелогични решения, основавайки се само на своите чувства и емоции. Те не са добър съветник и често водят до катастрофални резултати.

Все пак има определени принципи и техники, които са доказали своята ефективност при вземането на решения в несигурни времена. Те са:

Никога да не бързаме с важните решения веднага след голяма промяна

Във Facebook и останалите социални мрежи вече има постове, които вещаят апокалиптични сценарии за света и България и ни съветват да вземем бързо решения, като например да напуснем страната и да емигрираме, да купуваме (или продаваме) американски акции и фондове, да изтеглим кредит в левове от банка и да си купим имот, да се насочим към сигурни инвестиции като златото и още много подобни съвети.

Дори да последват определени събития от изборите в САЩ и България, те няма да се случат днес или утре. Ако сме планирали дългосрочно нашите финансови цели, не е много удачно да правим радикални промени, особено под натиска на определени хора и анализатори, които се опитват да предсказват бъдещето. Аз в такива ситуации си давам достатъчно време, за да обмисля цялата ситуация и какви са възможните действия на участниците в нея.

Един приятел ми каза преди много години да не мисля за решение, преди да е дошъл самия проблем, и оттогава спазвам този съвет. Той ми е спестил много излишни нерви и мислене за неща, за които дори не съм сигурен, че ще се случат. Сега давам този съвет на вас.

Другото, което съм установил от толкова предизборни кампании у нас и по света е, че обещанията трудно се спазват, когато се сблъскаш с реалността. Още първите дни след избирането си за президент на САЩ Доналд Тръмп изостави острия тон от кампанията си и даде ясен знак, че ще преразгледа част от обещанията си. Това се усети и на финансовите пазари. Новината за победата на милиардера се отрази негативно върху цената на американския долар, но той много бързо възвърна позициите си още в рамките на същата сесия и дори се повиши с близо 1% в нейния край.

У нас положението е подобно. Новият президент на България, още по време на пресконференцията в нощта на изборите, даде да се разбере, че думите му за преразглеждане на членството ни в НАТО и ЕС, са само предизборни „бомби“. Гласовете, които се чуват за преразглеждане на бюджета на България за 2017 година и премахването на плоския данък, са все още само в главите и устите на някои политици и няма яснота дали това ще се приеме от сегашния парламент или не. Какъв ще е съставът на следващото правителство и какви политики ще следва, също е в сферата на догадките. Така че, засега изчакайте с вземането на кардинални решения за вашите финанси и не се притеснявайте чак толкова за бъдещето.

Да научим колкото се може повече за ситуацията

Най-големият страх е този от неизвестното. Всеки от нас си задава важни въпроси като „Какво ще правя, ако премахнат плоския данък и дохода ми намалее?“, „Как да се защитя в случай на висока инфлация?“, „Как ще погасявам вноските си по кредита, ако лихвите се увеличат драстично?“ и много други. Истината е, че винаги може да реагираме на тези промени и да се приспособим към новата ситуация. Така сме правили досега, ще продължим да го правим и в бъдеще.

Аз ще ви предложа един друг подход – да вземем превантивни мерки, вместо да чакаме нещо да се случи. Но как да го направим? Като разберем достатъчно за периодите на несигурност и промени – какво ги предизвиква, как реагира талпата, как се държат политиците, какви инвестиции са добри по време на криза и как може да се възползваме от несигурността. За щастие, има много източници на подобна информация. Тук не говоря за безкрайните политически разговори в студиата на телевизиите, нито за шокиращите „новини“ в жълтите издания, а за сериозни исторически книги, които проследяват в подробности тези периоди.

В България имаме щастието (или нещастието) да живеем в интересни времена. През последните 27 години имаше няколко кризи, които други общества преживяват за столетия. Като започнем от кризата в началото на 90-те години, хиперинфлацията от 1996 година, фалита на банките, правителството на Орешарски, фалита на КТБ и стигнем до настоящата несигурна ситуация. Ние може да се учим от всички тези събития, ако ги изследваме и анализираме в подробности. Ако не сме преки свидетели, може да потърсим трудове на преки участници, и да се поучим от тях. Ще ви дам само един пример – проследете какво се случва през 1996 година, когато фалират 15 български банки (и заедно с тях потънаха 1700 милиарда стари лева), и го сравнете с фалита на 4-та по големина банка в България КТБ 18 години по-късно. Има твърде много прилики, нали?!

Как може да спечелим от периоди на несигурност

Не знам дали китайския йероглиф за криза, означава и възможност, но аз вярвам, че по време на промени в обществото и икономиката, има много добри възможности за бързи печалби. А и хората казват, че в мътни води се ловят най-големите риби. Да си припомним само какво се случи в началото на 90-те години – хора станаха много богати, само защото не се бяха затворили в черупките си като останалите, а търсеха възможности за добри доходи.

Ще ви дам само един пример. По това време имаше дефицит дори на стоки от първа необходимост и всяко семейство получаваше купони, с които можеше да си купи ограничени количества от стоки като хляб, оцет, олио и захар. Тогава един съсед взе пари назаем от приятели, нае по-голям микробус и отиде в завода за производство на олио „Нива“ в Костинброд. Спазарил се за цената, дал и малко пари под масата, и натоварил целия бус с дефицитната стока. Следващото нещо беше да паркира между блоковете в квартала и да продаде олиото. Много бързо се събраха стотици хора и цената много бързо скочи от два пъти над тази в магазина до над 10 пъти. Съседът направи още няколко курса и така спечели доста пари. След това започна да внася домакински уреди втора употреба от Германия, купи си камиони и започна да се занимава със скрап, а останалото е история (или по-скоро градски легенди). Сега този човек е доста богат, а всичко започна с един бус с олио.

Други хора се възползваха от хиперинфлацията през 1996 година. Изтеглиха кредити в лева и си купиха долари или германски марки. Когато националната ни валута се обезцени драстично, те си обърнаха много малка част от валутата си в лева и си върнаха кредитите, а останалата послужи за основа на тяхното богатство. Това не са от т.нар. „кредитни милионери“, а обикновени хора, които се възползваха от ситуацията.

Времената на криза и несигурност се характеризират с понижаване на цената на много активи, което позволява ние да се сдобием с по-голямо количество от тях на много по-ниска цена. Това се случи в периода 2007-2009 година, когато много хора инвестираха в имоти, акции, фондове и други активи и реализираха впечатляваща доходност само за няколко години.

За да го направим и ние, има една лесна стратегия, която е доказала своята ефективност във времето. Тя има два компонента или по-скоро периода. През първия от тях е добре да инвестираме в актив, който да запази стойността си в несигурни времена. Такива инвестиции са стабилни валути като швейцарския франк, златото и недвижимите имоти, които се отдават под наем. След като масовата паника доведе до разпродажба на ценни активи и тяхната цена се понижи значително, е моментът за покупка. Тази проста стратегия са използвали по-голямата част от моите клиенти, които имат нетно богатство над 1 милион лева.

Ако спазваме тези съвети, несигурните времена може да се окажат златни периоди за нашите финанси.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ