Лихвените очаквания продължават ръста на Уолстрийт

Лихвените очаквания продължават ръста на Уолстрийт

Лихвените очаквания продължават ръста на Уолстрийт

Рекордната серия на Уолстрийт продължава да привлича вниманието на инвеститорите, както на тези, които очакват запазване на растежа, така и на спекулантите, които залагат на предстоящото обръщане на пазара. Интересното е, че и зад мотивите на двете страни стоят много основателни причини и те бяха засилени през изминалата седмица.

Засега печелившата страна са определено биковете, като американските индекси направиха между 1 и 2% за периода. Технологичните книжа се представяха по-добре от останалите и NASDAQ 100 също успя да отчете рекорди. Производителите на чипове имаха няколко добри сесии, но засега този сектор изостава от представянето на пазара. Именно в такива разминавания между големите компании и няколко други сектора се крият мотивите за продажба на акции.

Акциите на малките компании по пазарна капитализация изостават от целия пазар. Индексите отчитат върхове, но делът на акциите, които са на рекордни стойности е много малък спрямо предишните рекорди. Това показва значението на големите компании за текущия растеж на борсовите индекси в САЩ и в същото време е много притеснително, защото именно по-малките дружества са отговорни за повечето работни места в страната.

Интерес представлява и начина, по който става поредното покачване на индексите. Оборотите са ниски, като това се вижда най-вече при борсово търгуваните фондове върху индекси. Те регистрират ниски обеми, което обаче не е пречка за покачване на цените по време на бичия пазар.

Слабата търговия се асоциира с лятната активност, но връщането на инвеститорите след националния празник в САЩ не се усети по отношение на обемите. През повечето сесии през седмицата се наблюдаваше и движение на индексите в много тесен рейндж, последван от скокове извън американската търговия.

Това показва преобладаващото значение на автоматизираната търговия от хедж фондовете. Все още няма опити за пробив надолу, както можеше да се очаква по време на седмицата, през която председателят на Федералния резерв докладва пред Конгреса и Сената за намеренията на централната банка по отношение на лихвите и за състоянието на американската икономика. Джером Пауъл се опита да не звучи негативно, но подготовката за намаление на лихвите показва точно обратното.

Фондовият пазар предстои да оцени корпоративните печалби, които ще бъдат публикувани през следващите седмици, както и почти сигурното понижение на лихвите в края на месеца.

Негативните прогнози за печалбите досега предвещават слаби резултати на годишна база. Именно намаляването на очакванията създава възможността за позитивни изненади в корпоративните новини. Отчетите ще започнат с финансовия сектор, който също изостава от целия пазар.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ