Моите 7 причини да инвестирам в индексни фондове

Моите 7 причини да инвестирам в индексни фондове

Моите 7 причини да инвестирам в индексни фондове

По-голямата част от моето пасивно портфолио е в индексни борсово търгувани фондове и това не е случайно. Аз харесвам простите инвестиционни стратегии като „купи и дръж“, които ми носят добра доходност при умерено ниво на риска. В тази статия ще ви представя моите 7 причини да избера ETF-ите пред останалите възможности за инвестиране. И така, от 7 до 1:

Причина № 7: Широкодостъпни са

Има огромно разнообразие от борсово търгувани фондове, в които всеки може да инвестира. Докато преди години имаше ETF-и само върху популярните индекси като S&P 500, Dow Jones Industrial Average, NASDAQ Composite, MSCI World, DAX и други, сега са достъпни фондове, които следят доста по-„екзотични“ показатели в различни сфери като 5G, роботика, големи европейски банки, онлайн продажби и много други. Не е за пренебрегване и факта, че индексни фондове се търгуват на почти всички европейски борси.

Причина № 6: Лесна диверсификация

Освен дългосрочното инвестиране, друга добра стратегия е диверсификацията или да не слагаме всички яйца в една кошница. Звучи просто за изпълнение, но на практика не е толкова лесно. Не е достатъчно да добавим в портфейла ни много инвестиции, защото те могат да са от един клас, от един регион или от един сектор. За да намалим риска, трябва да избираме активи, които имат малка корелация помежду си.

Борсово търгуваните фондове са като едни строителни блокчета, с помощта на които може лесно да изградим нашия диверсифициран портфейл. Не е нужно да търсим най-добрите компании от дадена сфера, а просто може да купим ETF, които следи даден индекс.

Причина № 5: Данъчно ефективни са

За разлика от много други инвестиции, доходите на физически лица от сделки с акции и други финансови инструменти (сред които са и индексните фондове), които се търгуват на регулирани пазари в ЕС и в Европейското икономическо пространство, не се облагат с данък върху доходите. Това означава, че ако закупим даден ETF за 1,000 лева и той ни донесе годишна доходност от 12%, то за печалбата от 120 лева не дължим 10% данък върху доходите, ако продадем дяловете си от фонда. (продължава на следващата страница)Причина № 4: Имат ниски разходи за придобиване и управление

Тъй като индексните борсово търгувани фондове инвестират пасивно в различни инструменти, те имат много ниски разходи за придобиване и управление. За разлика от взаимните фондове и други активно управлявани инвестиции, които имат сложни стратегии и наемат лъскави сгради и високоплатени специалисти, които да ги изпълняват, то при ETF-ите основните разходи са за маркетинг, техническа поддръжка и такси за търговия (които не са високи).

Всичко това позволява индексните фондове да имат много ниски такси за управление, които обикновено са между 0.05% и 0.3% на година. При покупка и продажба има

такса за инвестиционния посредник, но на повечето фондови борси тя е 0.15% от стойността на сделката.

Причина № 3: По-нискорискови са

Дългосрочното инвестиране и диверсифицирането значително намаляват риска във всяко портфолио. При индексните борсово търгувани фондове е елиминират още един съществен риск – този на портфолио мениджъра. Обикновено, хората, които управляват активите на даден фонд са с добро образование и солиден опит, но това не ги предпазва от грешки, а дори напротив.

В желанието си да донесат по-висока доходност за своите клиенти (и да „бият“ пазара), управителите на взаимните фондове рискуват парите на другите хора и това често води до немалки загуби. Разбира се, в света има много добри портфолио мениджъри като Уорън Бъфет и Рей Далио, но те също са живи хора и не са застраховани от грешки.

Причина № 2: Не ми отнемат много от свободното време

Едно портфолио с много инвестиции отнема много време за управление. Преди отделях десетки часове всеки месец, за да избирам активите, в които да вложа парите си, да ги анализирам, да ги следя и да ги продам, ако се наложи. Резултатът беше доходност малко над пазарната.

Преди няколко години направих съществена промяна в моето инвестиционно портфолио и го разделих на две основни части, като ядрото е от пасивни индексни фондове, за управлението на които отделям по един час на месец. Останалата част от вложенията ми са в много по-рискови и активно управлявани инвестиции, които ми носят и доста по-висока доходност.

Предишната ми инвестиционна стратегия беше доста сложна и измервах получената годишна доходност само като процент, без да взимам под внимание вложеното време за управление. Оказа се, че това не е много ефективно и изцяло промених начина, по който организирам тази дейност.

Причина № 1: По-висока доходност

Освен че ми спестяват доста време, инвестициите в борсово търгувани индексни фондове ми носят и по-висока доходност от активно управлявани схеми като взаимните фондове. На развитите фондови пазари в САЩ и Западна Европа на пръстите на едната ръка могат да се преброят портфолио мениджърите на фондове, които са постигнали по-висока доходност от пазарната.

Като вземем предвид по-малкото време за управление, по-ниските разходи, липсата на данък върху доходите и по-ниския риск, инвестициите в индексни фондове носят по-висока чиста доходност от много сходни активи. Разбира се, има активи като акциите на отделни компании, които исторически са постигнали много по-висока доходност, но това може да стане с поемането на повече риск, по-високи разходи за управление и повече време за анализ, избор на акции и точен момент за влизане и излизане от тях.

Има много пътища и стратегии за постигането на нашите финансови цели. Имаме избор и от огромен брой инвестиции, които да участват в портфолиото ни. Тази статия не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа, а личните ми причини да избера индексните фондове за основа на моята инвестиционна стратегия. Освен плюсове, те имат и минуси, затова е добре да се запознаем в детайли с фондовете, в които искаме да вложим парите си. Успех!

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ