Предпазливост на борсите по света

Предпазливост на борсите по света

Предпазливост на борсите по света

Фондовите индекси приключиха изминалата седмица с леко понижение, водени от предпазливостта на инвеститорите. Централните банкери бяха основен фактор в новинарския поток, но без да имат съществено отражение върху цените на акциите. Продължаването на политиката по повишение на лихвите е приета от инвеститорите като факт, макар че оптимистичните коментари на президента на ЕЦБ Марио Драги не доведоха до съществени покупки на акции в Европа.

Икономическият растеж и финансовата стабилност се очаква да продължат да са водещ фактор в подкрепа на еврото, като това донякъде възпира инвеститорите да купуват акциите, заради негативните последствия от скъпата валута върху износа.

Положителните ефекти от търговията вътре в ЕС, обаче, ще са много повече от оскъпяването на износа. Затова и липсват сериозни разпродажби на акциите, въпреки политическите проблеми с Brexit и провала на коалицията в Германия, който може да доведе до предсрочни избори в страната. Борсовите играчи не се притесняват от негативни последствия за икономиката на Германия и затова индексът DAX стартира новата седмица с по-малко от половин процент спад.

Уолстрийт премина под знака на слабите продажби на акции, които от началото на годината са силно нагоре. Apple, например, падна с близо 3%.

Петролният сектор падна, след като суровината поевтиня поради нарастването на запасите и прогнозите, че предлагането ще се увеличи.

Спадът на водещите акции се ограничи в диапазона между 3 и 5%. Разпродажбите на книжата на General Electric продължи и след обявеното намаление на дивидента наполовина. Влошаването на резултатите и преструктурирането на компанията доведоха до 40% поевтиняване през последната година. Позитивните новини от веригата Walmart доведоха до 7% поскъпване на книжата на компанията, която отчита 50% растеж на онлайн продажбите си. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ