Провалени борсови надежди

Провалени борсови надежди

Провалени борсови надежди

Уолстрийт изтри всички печалби от предходната седмица. Инвеститорите веднага изоставиха оптимистичните си очаквания, когато арестът на финансовия директор на китайската компания Huawei върна страховете за търговската война между САЩ и Китай.

Примирието, за което пледираха ръководителите на двете най-големи икономики в света, се оказа изключително краткотрайно. Движението на щатския пазар заслужава по-голямо внимание от значението на самите новини, включително и икономическите данни, които през първата седмица на месеца са най-показателни за развитието на САЩ.

Уолстрийт отчете първия си по-силен спад във вторник като реакция на новината за ареста. Борсите в Европа и Азия също отчетоха подобни спадове в рамките на 2-3%. Щатският пазар не работи в сряда, за да отдаде почит на починалия президент Джордж Буш, но натискът върху акциите по света се запази, докато индексът S&P 500 не достигна важното равнище от 2620 пункта в четвъртък.

Тогава акциите привлякоха капитали от спекулативно настроените инвеститори, защото те очакваха по-сериозна подкрепа от това ниво. Само две седмици по-рано индексът отскочи от равнището и очакванията беше, че ще се формира тройно дъно на корекцията от началото на октомври досега. Разпродажбите, обаче, се завърнаха в петък и щатският пазар затвори на най-ниското ниво за седмицата, като така изпари надеждите за предпразничен ръст до края на годината.

Спад под зоната на подкрепа, която се очертава между 2600 и 2630 пункта за индекса S&P 500, ще отвори пространство за още повече спад през следващите няколко седмици. Нараства значително делът на компаниите, които се търгуват на най-ниските си равнища за изминалата една година.

Това е сигурен показател за дълбочината на корекцията към все повече сектори и индустрии. Нейният плюс, обаче, е подобрението на оценката на акциите, което заедно с перспективите за умерен растеж на щатската икономика през следващата година ще доведе до покачване на индексите през 2019 г.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ