Скритото оръжие на успешните инвеститори

Скритото оръжие на успешните инвеститори

Скритото оръжие на успешните инвеститори

Какво ще направим, ако цената на инвестицията ни падне с 25%? Ще я продадем или ще я задържим? Ами, ако продължава да пада още? Как ще постъпим, ако рискът на актив от нашето портфолио се покачи рязко? Това може да са трудни въпроси, ако не разполагаме със скритото оръжие на успешните инвеститори, което им помага да вземат добри решения, дори в несигурни времена като сегашните. Кой е този мощен инструмент, ще разберете в статията.

Емоции или разумни доводи

Всеизвестно е, че много от инвеститорите разчитат на своето „шесто чувство“ или интуиция, когато решават какво да правят на финансовите пазари. Въпреки че дисциплината и спазването на конкретни стратегии са доказали своята ефективност, инвеститорите все още „импровизират“ в днешните несигурни времена. Не е случаен фактът, че само около 5% от тях могат да се похвалят с резултати, многократно надхвърлящи средните за пазара. Тяхното скрито оръжие се казва Писмен инвестиционен план (ПИП).

Какво представлява писменият инвестиционен план?

Това е документ, в който да опишем всички аспекти от управлението на инвестициите ни. В плана описваме какви са нашите цели, стратегии, разпределение на активите, толерантност към риска, критерии за подбор на инвестициите, мониторинг на портфейла и какво трябва да направим при различни събития. Основната цел на този документ е да следваме конкретни стъпки, принципи и стратегии, а не да разчитаме на слухове и да се подаваме на емоции.

Такива инвестиционни планове или стратегии имат всички финансови институции, които управляват привлечени средства и се използват, за да защитят вложителите от едностранни решения и действия на портфолио мениджърите. Дори да инвестираме в такива колективни схеми или да сме се доверили на друг да управлява парите ни, е добре да имаме ясни насоки как да действаме в определени ситуации. Това ще ни гарантира, че се движим в правилната посока, според предварително заложени критерии.

Въпреки очевидната полезност на този инструмент, много малко посредници и консултанти изготвят писмен инвестиционен план за своите клиенти. Според едно изследване в САЩ над 61% от финансовите консултанти не помагат и не изискват от клиентите си да имат такъв документ. Няма смисъл да казвам, че у нас писмен инвестиционен план е рядкост, дори за професионалните инвеститори.

За самостоятелните инвеститори е още по-важно да имат подобен план с насоки, защото изкушението да сменят стратегията си и да си купят някоя модна инвестиция, при тях е много по-голямо. Информацията в интернет е в огромни количества, но става все по-трудно да се отсее качествената от посредствената, както и какво да предприемем, ако има отклонения в плана или искаме да направим промени в него.

Сигурно си мислите, че подобен инвестиционен план е само за професионалисти и изобщо не ни трябва. Засега ми се доверете, че той е нужен на всеки, а след като го ползвате известно време, сами ще се убедите в неговите предимства и практичност. Той ще ни предпази от самите нас и ще ни е верен помощник при реализирането на нашите цели. Например, ако искаме да осигурим старините си и само няколко години преди така чаканото пенсиониране, вземем грешно решение, което може да ни донесе сериозни финансови загуби, това ще обезсмисли години труд, спестяване и инвестиране. Не искаме това да се случи, нали?

Какво трябва да съдържа един добър инвестиционния план?

Както всеки добър план и този съдържа няколко ключови елемента: Искам, Имам, Избирам, Действам и Наблюдавам.

ИСКАМ

В тази част е добре да опишем какво точно искаме и очакваме от нашите инвестиции. „Да стана богат“ е добре, но „Да имам 238,000 лева след 15 години, при средна доходност от 12% на година и месечни вноски от 500 лева, което ще ми позволи да получавам месечни пасивни доходи от 1,000 лева“ е доста по-конкретно, нали? За да имаме цели като втората, трябва да знаем финансовите им измерения. Като определим сегашната им стойност, е добре да добавим и инфлацията за периода, за да може изчисленията ни да се доближават максимално към реалността. Второто нещо е да определим времевия хоризонт за реализирането на целта. Дори той да се удължи по някаква причина, може да направим промени в плана.

ИМАМ

За щастие или не, ние не тръгваме от нулата, когато започнем да инвестираме. Освен определени финансови средства и активи, ние имаме и умствен багаж, които е добре да добавим в писмения инвестиционен план. На първо място е добре да си отговорим какво е най-важно за нас, когато инвестираме – дали търсим сигурност, висока доходност или просто ново хоби. Това, от своя страна, ще определи и нивото на риск, което сме склонни да поемем. Нека не се доверяваме сляпо на различни тестове за определянето на рисковия ни профил, а да ги използваме само за ориентир, като финалното решение да е наше. Ако имаме вече спестени пари, които може да инвестираме, трябва да ги включим в тази част на плана.

ИЗБИРАМ

Имаме хиляди възможности как да постигнем целите си и за това вторият елемент от плана е да изберем най-подходящите от тях. Диверсификацията е едно от чудесата на света, заедно със сложната лихва, и е добре да я използваме в нашия план. След като сме определили допустимия риск за нас, следва да решим как да разпределим активите в портфолиото си. За начинаещи инвеститори препоръчвам максимум три класа инструменти, разпределени по равно.

Следващото важно нещо, което трябва да изберем е максималната загуба, която искаме де претърпим. За себе си съм определил 15% от първоначалната сума, която мога да загубя. Достигне ли инвестицията ми това ниво, правя задължителен преглед и обикновено я продавам. Следя я внимателно и ако пада още, започвам да търся дъното, за да купя отново от нея. Ако след първоначалния спад се възстанови и започне възходящ тренд, преценявам дали да не вляза пак.

Задължително е да включим в изчисленията и месечната (или годишната) сума, която може да отделяме за тази цел. Тук стратегията за осредняване на цената (Dollar-cost averaging strategy) ще ни свърши страхотна работа и горещо я препоръчвам. Не е нужно, но ако решим, може да добавим определен показател, с който да се сравняваме. Обикновено това е индекс, който включва най-големите компании на дадена борса.

ДЕЙСТВАМ

Наглед най-лесното действие, но много от кандидат-инвеститорите изобщо не стигат до него. Те години наред следят борсите, четат инвестиционните форуми, ходят на финансови събития, правят си демо сметки, печелят виртуални пари и знаят всичко за акциите на Tesla или Apple, но така и не се решават да инвестират наистина. Аз преодолях този етап, като отидох в инвестиционен посредник и си купих български акции за само 100 лева. Не станах милионер от тях, но научих много ценни уроци, най-важният от които беше, че без да действам, нищо няма да стане.

НАБЛЮДАВАМ

След като вече сме инвестирали и сме започвали да изпълзяваме плана си, е добре да го наблюдаваме дали няма някакви отклонение. В началото отделях по няколко часа на седмица, за да го правя, но сега и един час на месец ми е достатъчен. Това е благодарение на ясните критерии за избор на инвестиции, както и на моментите за покупка, преглед и продажба.

Както всеки план, и инвестиционния не е издялан в камък и може да се промени. Преди купувах и продавах често, но с времето установих, че няма какво да бие в дългосрочен план акциите на стойностни компании, дългосрочното инвестиране и осредняването на цената.

Успех в инвестициите и не забравяйте да ползвате скритото си оръжие!

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ