Страховете, които ни струват пари

Страховете, които ни струват пари

Страховете, които ни струват пари

Всеки от нас има някакви страхове. Това е нормална човешка реакция на дебнещите ни опасности и в повечето случаи те са полезни. Ако говорим за пари, страховете могат да ни предпазят от неразумни действия, като инвестирането в прекалено рискови инвестиции или тегленето на голям потребителски кредит. Разбира се, монетата има две страни и тази реакция на външните опасности може да ни струва не малко средства. В тази статия съм включил 3-те най-важни страхове, които могат сериозно да увредят нашите лични финанси, ако не ги преодолеем.

1. Страхът да не изпуснем нещо

Той даже си има специално съкращение в английския език – FOMO (Fear of Missing Out) и означава точно това – страх да не изпуснем нещо вълнуващо и се изразява в онова неприятно чувство, когато гледаме в социалните мрежи къде са ходили нашите приятели и какво са си купили. А те го правят, защото техните контакти са направили същото и не искат да останат по-назад. Този страх доведе до там да снимаме дори храната, която ядем, за да сме в крак с останалите.

Страхът да не изпуснем нещо и да се състезаваме с нашите приятели и познати, ни струва много пари. В едно изследване на Credit Karma от 2018 година се посочва, че над 40% от младите хора в САЩ между 18 и 30 години харчат пари, които ги нямат, за да не се делят от хората, с които прекарват най-много време. От същото изследване се вижда, че тези хора дават между 20% и 60% повече за храна, забавления, алкохол и други от останалите, които са преодолеели този страх.

За България данните не са много по-различни. Често се случва хора да харчат голяма част от доходите си (или дори да взимат потребителски и бързи кредити), за да не изостават от своите приятели в покупката на вещи, които са над техния стандарт. Примерите са много – от човек с 1,500 лева заплата, който си купува нова кола на лизинг до 18-годишния младеж, който живее при родителите си и взима бърз кредит, за да си купи последния модел смартфон за 2,500 лева на известна марка.

Как да преодолеем страха от FOMO? Има два лесни начина, но те няма да ви харесат. Първият е да прекарваме по-малко време в социалните мрежи. Има доста изследвания, които показват, че непрекъснатото гледане на придобивките и преживяванията на другите е предпоставка да се състезаваме с тях, увеличава разочарованието ни и намалява чувството ни на щастие. Нека оставим всеки да живее живота си и да се фокусираме върху това, което правим ние в постигането на нашите цели.

Вторият начин е да потърсим по-евтини алтернативи на забавления. Чести вечери навън с приятели може да е нещо, което не всеки може да си позволи. Ако направим домашно парти, разходите ще са по-ниски, а забавлението ще е не по-малко качествено. Сигурен съм, че вече някои от вас си казват неща от сорта на „Това са глупости!“, „Веднъж се живее“ и „Няма да се лишавам от тези неща, защото съм си ги заслужил(а)“. Аз ви предупредих, че няма да ви харесат, но това е начин да намалим разходите ни и да постигнем целите си в живота. Ако целта е просто да се правите на богати и заможни, пропуснете тези съвети и си харчете на воля.2. Страхът да не се провалим

За мен, провалът е нещо естествено и нормална част от живота на всеки един от нас. Разбира се, не са ни възпитавали като деца по този начин. В училище всяка грешка се наказва, а най-добрите ученици са отличници по всички предмети. Всяка двойка се приема като трагедия, а не като урок, от който може да ни е много по-полезен от това да знаем каква е валентността на даден химичен елемент или кой е най-високият връх в Чили (не го търсете - казва се Аконкагуа, 6962 метра). След това, като служители също не може да се проваляме, защото ако допуснем по-сериозна грешка, това може да ни струва работата.

Ако се замислим, Стефка Костадинова не е скочила 2 метра и 9 сантиметра от първия си опит на висок скок, нали? Повечето от най-богатите хора не са успели от първия път, а са се проваляли отново и отново, докато не постигнат целта си. Знам, че нагласата на съвременното общество е да видим какво са направили тези, които са постигнали успех, а не провалилите се, но ще ви издам една тайна – обикновено, това са едни и същи хора.

Сигурно се питате как този страх ни струва пари, след като той ни парализира да предприемем някакви действия. Всъщност, точно това ни носи загуби. Ако се страхуваме от това да си сменим работата или да си поискаме увеличение на заплатата, защото може да се провалим, дълги години ще си стоим на една позиция с едно и също възнаграждение и ще се оплакваме, че никой не забелязва колко много работим. Или ако гледаме колко много хора са се провалили, когато са стартирали бизнес. Да, така е, но има и доста, които са успели. Във всички дейности важи правилото, че под 1% са на топ ниво, между 10% и 15% са под него, над 80% са в „златната среда“ и около 10% не се справят изобщо.

Как да преодолеем този страх? При всеки човек е различно, но ще ви разкажа как аз го правя. На първо място, се питам кое е най-лошото, което може да стане, ако опитам и не успея. Обикновено, не е някаква всемирна катастрофа и няма да остана гол и бос на улицата, ако се проваля, а ще съм вложил малко време и пари, които бих загубил. Всъщност, за мен това е инвестиция, която често се отплаща в бъдещето. Вторият начин, по който преодолявам страха от неуспех е да си се представя в края на живота си и да се запитам „Защо не опитах? Ами, ако бях успял? Ако нещата се бяха подобрили значително?“. Съжалението е твърде висока цена за мен в сравнение с един временен провал.3. Страхът да не загубим пари

Страхът да загубим пари ни струва пари? Как така? Сега ще ви разкажа. Има много ситуации, при които трябва да сме особено внимателни, когато някои ни предлага да вложим средствата си в съмнителни схеми или очевидни измами. За съжаление, същият този страх, който ни предпазва, ни нанася и най-много вреди на личните ни финанси. Ще ви дам само един пример. Българите държим над 49 милиарда лева в банкови депозити и те продължават да се увеличават. Тази сума се равнява на половината ни Брутен вътрешен продукт (БВП). Не е трудно да изчислим, че при годишна инфлация от 3.6%, лихва по депозитите от 0.1% и доста банкови такси и комисионни, ние губим по около 4-5 лева на всеки 100 от парите си в банката. По този начин страхът да не загубим пари ни струва доста скъпо.

Може ли да преодолеем този страх? Да, но не е нужно. Достатъчно е само да разберем кога той е обективен и кога не ни служи. Най-лесният начин да го направим е да направим действието, което ни носи това неприятно чувство. Спокойно, няма да е толкова страшно. За начало, може да инвестираме сравнително малка сума в нещо различно от банков депозит. В зависимост от нашата поносимост към риска, може да са 50, 100, 200 или повече лева. Вероятността да ги загубим всичките е минимална, но ще преодолеем страха си. Когато се почувстваме по-спокойни, може да увеличим тези средства.

Това бяха топ 3 на страховете, които ни струват пари и може сериозно да навредят на личните ни финанси. За начало е добре просто да си признаем, че ги имаме и за започнем да ги преодоляваме един по един. Това ще разшири хоризонта ни и възможностите да постигнем целите си. Няма да е лесно. Казвам го от личен опит. Аз също имах тези и много други страхове. Някои от тях са в миналото ми, но за други прецених, че ми помагат и си живея с тях. Нелсън Мандела е казал, че „смелостта не е отсъствие на страх, а победата над него“ и съм напълно съгласен с тази мисъл.

А какви са вашите най-големи финансови страхове?

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ