Страховете от рецесия отново обхванаха борсите

Страховете от рецесия отново обхванаха борсите

Страховете от рецесия отново обхванаха борсите

Уолстрийт направи завой на 180 градуса през миналата седмица. Инвеститорите възприеха изключително позитивно коментарите на централните банкери за паузата в повишаването на лихвите, но два дни след това продаваха активно акциите заради притесненията за икономическа рецесия.

Заседанието на Федералния резерв не донесе съществена промяна в предпазливия тон на централните банкери, но показа значителното предимство на гласовете за спиране на покачването на лихвите. Постепенно на дневен ред излезе въпросът, какво централните банкери знаят, а инвеститорите не. Още повече, че пазарът на облигации не показа никакъв признак, че вярва във възстановяването на икономическия растеж само поради паузата в лихвеното повишение. Дори напротив, доходността на правителствения дълг се понижаваше през последните няколко седмици и това започна да притеснява инвеститорите, защото предсказва навлизането в икономическа криза.

Данните за САЩ все още не показват съществено забавяне и може би това виждат централните банкери, което продължава да отбягва на инвеститорите в акции. Разпродажбите на фондовия пазар в САЩ в петък последваха слабостта на европейските индекси, след като поредните данни за индустрията на Германия се оказаха още по-лоши. Постепенно се променя мнението, че американската икономика и борса може да останат незасегнати, докато има проблеми в останалите страни.

Спадът на Уолстрийт отразява точно тази промяна. Щатският индекс S&P 500 слезе на ключовото равнище от 2800 пункта и приключи седмицата с един процент понижение. Това не е съществен спад за фондовия пазар, но става в период на много ниска волатилност, когато инвеститорите не се притесняват от рисковете.

Затова ускоряването на разпродажбите през тази седмица може да доведе до бърз спад на цените на акциите.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ