Технологичният сектор - на първия ред в Давос

Технологичният сектор - на първия ред в Давос

Технологичният сектор - на първия ред в Давос

Технологичният сектор отново ще бъде в центъра на вниманието по време на тазгодишното издание на Световния икономически форум (СИФ) в Давос. Макар в миналото основният фокус да е бил върху гигантите в сектора, то 2020 може да бъде годината на "Еднорога", пише „Файненшъл таймс“, визирайки бурно развиващата се тенденция за основаване на технологични стартъпи с капитал над 1 млрд. долара

Технологиите продължават да привличат най-голям интерес в Давос, а водещите компании в сектора заемат най-добрите места за презентации на форума – добър показател за лидерската им позиция в бизнеса.

Големите публични компании ще разпределят времето си между адресирането на редица спорни въпроси, сред които проблемите с нарушаването на правото на поверителност в мрежата и нарушаването на антитръстовите правила, както и участие в сесиите на СИФ под наслов „Технологии за добро”(Tech for Good), коментират анализатори. Очаква се делегатите да чуят доста лекции за това как fintech ще помогне на хората, които не използват традиционни банкови услуги, и за начина, по който облачните услуги помагат на малкия бизнес. Анализаторите очакват и редица корпоративни изявления, сред които и планът на Microsoft да стане „въглеродно негативен“ до 2030 г.

Технологичните компании ще бъдат подложени на натиск и от регулаторните органи, като се очаква членът на  Федералната търговска комисия на САЩ (FTC) Рохит Чопра да оглави сесия, посветена на антитръстовите въпроси, а председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен да говори за необходимостта от ограничаване на хегемонията на гигантите от Силициевата долина, сред които Facebook и Google.

Тази година обаче СИФ е поканила и необичайно голям брой от най-големите частни технологични компании, някои от които са насочени към отношенията бизнес-бизнес, а не бизнес-клиенти. Това бележи нова повратна точка в технологичния сектор, в който все по-голяма част от средствата и инвестициите попадат в ръцете на частни собственици.

„Може да разделите времето на период „преди Softbank” и „след Softbank”, коментира главния изпълнителен директор на Tradeshift Кристиан Ланг, визирайки тенденцията японският конгломерат да надува стойността на стартъпи като Uber и WeWork, която създава опасения за спукването на втори технологичен балон.

„Ще има по-голям фокус върху стойността, вместо върху растежа, и върху това кои бизнеси всъщност носят приходи. Мисля че тази година на форума ще има повече костюми и вратовръзки и по-малко суичъри“, добавя той.

Тази година на форума в Давос ще участват и редица големи технологични и телекомуникационни компании, които в миналото се придържаха към собствени събития и двустранни срещи. Сега те ще общуват с по-широка група от заинтересовани страни по много теми, сред които дигиталните данъци и криптовалутите.

На срещата ще присъстват и представители на финансовите регулатори, големите банки и Банката за международни разплащания (Bank for International Settlements), като те ще дискутират бъдещето на дигиталните разплащания и постепенното преминаване към криптовалути, които не са собственост на една голяма компания, като например Faceboo, или на пък на една страна като Китай, която известна с широкообхватните си системи за наблюдение и цензура.

Други сесии ще бъдат фокусирани върху бъдещето на дигиталната търговия. В четвъртък компании като Paypal, Visa, UPS и Ericsson ще дискутират заедно с профсъюзни лидери, регулатори и търговски министри от цял свят, как да бъдат оформени правилата за дигитална търговия и как да се гарантира, че тя няма да засили съществуващите вече проблеми, като социалните неравенства и корпоративната концентрация.

На дневен ред ще бъдат и развитието на 5G стандартите по света както и политиките за поверителност. Много експерти смятат, че разминаванията в тези сфери води до т.нар „сплинтърнет“( splinternet), или иначе казано разделяне на интернета на две сфери на влияние, доминирани съответно от САЩ и Китай, като Европа ще бъде принудена да избере страна, към която да приспособи своето оборудване и цифрови стандарти.

Дебатът около антитръстовите правила също ще бъде в центъра на вниманието в Давос, но той ще бъде представен в нова светлина.

„Големите технологични компании до момента са доста успешни в усилията си да представят регулаторите като враг на иновацията“, твърди анализатор.

Същевременно с това обаче расте натискът от страна на икономисти, политици, бизнеси и профсъюзни лидери, които вярват, че корпоративната концентрация и създаването на монополи са истинските врагове на иновацията.

„Прилагането на силни антитръстови мерки, фокусирани върху структурни реформи в бизнеса, се е доказало в американската история като нещо, което води до бум на растежа и напредъка в технологиите“, казва Рохит Чопра.

Макар че анализаторите казват, че е малко вероятно днешните технологични гиганти да бъдат разбити през 2020 г., тъй като антитръстовите дела отнемат години, форума в Давос най-вероятно ще ни даде добра представа за това кои компании ще доминират бизнеса през следващите години.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ