Тръмп - най-големият риск и най-големият стимул за икономиката на САЩ

Тръмп - най-големият риск и най-големият стимул за икономиката на САЩ

Тръмп - най-големият риск и най-големият стимул за икономиката на САЩ

Доналд Тръмп е едновременно най-големият риск и най-големият стимул за американската икономика. Той е изключително противоречив образ и стимулът за пазара дойде от неговата пробизнес насоченост. Това коментира Павел Бандилов, финансов анализатор от Sofia International Securities, в предаването Invest/Or на Bloomberg TV Bulgaria.

Експертът посочи, че и бившият президент Барак Обама искаше да прокара фискални стимули, но се натъкваше на опозиция в лицето на Конгреса, който беше контролиран от републиканците. „Така че за Доналд Тръмп би трябвало да е по-лесно да прокара фискални политики”, отбелязва експертът.

„Но поведението му от гледна точка на изказвания на тема протекционизъм, строене на стени и Twitter комуникация е нещо, което притеснява много пазара поради простата причина, че се създава усещане за хаос”, коментира Бандилов.

По думите му пазарът е скептичен към намеренията на администрацията в лицето на финансовия министър Стивън Манучин да представи проект за данъчна реформа до края на август. „Така че от тази гледна точка Фед е оставен да действа, ако не с двете очи затворени, то поне с едното, защото в тази обстановка не знае как ще се развият нещата”, допълва той.

Павел Бандилов коментира и решението на Федералния резерв от сряда да повиши лихвените проценти с 25 базисни пункта. По думите му реториката на председателя Джанет Йелън беше „малко по-обрана”.

„На фона на данните, които излязоха последните два месеца, пазарът си повярва, че ще види четири повишения на лихвите тази година. От изявлението пролича, че можем да очакваме още две повишения”, каза Бандилов.

Той посочи, че пазарите са очаквали Фед да обяви намерения за още три повишения на лихвите заради данните за трудовия пазар, продажбите на дребно, производствената и потребителската инфлация, които бяха изненадващи в положителен смисъл.

„Освен изброените показатели, които Фед следеше или най-малкото коментираше по време на пресконференцията, има два показателя, които не са на тази висота, на която на Фед му се иска да бъдат. Става въпрос за бизнес инвестициите и производителността и заплащането на труда. Така че там все още се наблюдава някаква слабост”, отбелязва Бандилов.

Цялото интервю с експерта можете да видите ТУК.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ