Вредите от „магическото мислене“ за нашите лични финанси

Вредите от „магическото мислене“ за нашите лични финанси

Вредите от „магическото мислене“ за нашите лични финанси

Чрез мислите и мечтите си, ние може да се пренесем в бъдещето. Там нямаме финансови проблеми, не е нужно да работим и може да правим само неща, които ни носят удоволствие. За да се сбъднат тези „предсказания“, има два варианта – или да запретнем ръкави и да работим здраво за постигането им, или да разчитаме на някаква външна сила да ни направи богати. Как е свързано това „магическо мислене“ с нашите лични финанси и какви са вредите от него, ще ви разкажа в тази статия.

Какво е магическо мислене?

Според Уикипедия то е „Приписването на причинно-следствени връзки между действия и събития, които нямат рационално обяснение. В религията и народопсихологията също има връзка между молитвите, ритуалите и очакваната полза или възнаграждение. Магическото мислене може да накара много хора да повярват, че техните мисли предизвикат събития, които са напълно случайни (като печалбата от лотарията, например)“. Често този термин се свързва и с положителното мислене, описано подробно в книги като „Тайната“. Аз вярвам, че съм получавал някакви „побутвания“ от съдбата в правилната посока, но знам, че съм стигнал до тук основно с много работа и поемане на премерени рискове.

Магическото мислене и нашите пари

Типичен пример за такова мислене са хазартните игри, в които трябва да се познаят случайни числа. При тях, почти никой не играе с „готови“ фишове, а сам си избира числата, които са комбинация от рождени дати, годишнини и други. Има дори хора, които вярват, че ако играят в точно определен „късметлийски“ пункт и минат по точно определен маршрут до там, със сигурност ще спечелят. Практиката и теорията показва, че шансът за печалба във всички случаи е един и същ, независимо от къде си минал и дали си намерил стотинка на пътя или не.

Може и да ни е забавно, но всеки от нас е вземал (или взема всеки ден) важни решения за своите лични финанси, само на база на недоказани предположения. Един от най-интересните примери за магическо мислене е вярването на много хора, че ще получават адекватни пенсии, след като нямат спестявания, осигуряват се на ниски доходи и виждат недоброто състояние на пенсионната ни система.

Ето и още няколко типични примери:

Свръх очаквания към бъдещото ни Аз

Много хора вярват, че бъдещото им Аз ще плати за всички финансови грешки, които са допуснали, и ще им осигури охолен живот, с космическите суми, които ще получава. Вземането на потребителски кредити за покупка на луксозни стоки от хора с по-ниски доходи, е типичен пример за магическо мислене. Те очакват, че в бъдеще ще растат в йерархията и няма да е проблем да погасяват високите месечни вноски по заемите. Защо да не пътуваме сега, а бъдещото ни Аз да плаща в бъдещото ни настояще?

Макар че е логично да се развиваме и да получаваме по-високи доходи с трупането на опит, аз не бих разчитал 100% на това. Животът е твърде непредвидим и не знаем какво ще се случи днес и утре, а още по-малко – след 5 или 10 години. Всеки, които има свръх оптимистични очаквания за бъдещето и взима финансови решения на тази база, ще попадне в капана на магическото мислене, от където само истински магьосник може да го извади.

„Господ ме обича“

Учудващо голям брой хора са склонни да повярват, че някаква по-висша сила ще промени живота им, без да правят нищо. Те разчитат на техния Бог да им донесе богатство и просперитет, защото са правили всичко, което е трябвало да правят. Не мисля, че нещата работят по този начин. Например, хората с по-малки финансови възможности дават повече за благотворителност, а по-богатите отделят много по-малка част от техните средства, за да помагат на другите. Всички SMS кампании по Коледа, Великден и други големи християнски празници потвърждават това.Според магическото мислене, не би ли трябвало да е точно обратното –богатите да даряват повече? Или те спират да отделят за благотворителност, когато получат това, което са искали?

За други дори не е нужно да правят нещо, за да получат Божията благословия. Те са галеници на съдбата и късмета ги преследва непрекъснато. Днес Господ е българин и печелим важен футболен мач, утре е русенец и човек от този град ударя големия джакпот, а след това е хасковлия и Гришо печели. Нека не приемаме Бог като личен банкомат и да използваме молитвите си към Него, само за да израстваме духовно и да намерим път към себе си. Има толкова много други начини да получим материални неща, че не е нужно да намесваме и религията в цялата работа.

„Това на мен не може да се случи“

Гледаме лошите новини по телевизията или ги четем в любимия ни сайт и си казваме „Това на мен не може да се случи“. Когато говорим за неприятни събития „чукаме на дърво“, за да се предпазим от тях. Няма нищо лошо в тези суеверия, дори на моменти се усещам как „предотвратявам“ лошия си късмет като не минавам под стълби, избягвам черни котки, откупувам нож за подарък, и почуквам на дърво. Правя го почти инстинктивно, защото стотици пъти преди това са ми казвали какво да правя или да не правя, за да имам късмет.

Не е добре обаче, когато решенията за нашите лични финанси се базират на тази магическа фраза. Лошите неща се случват и на добрите хора. Статистиката го потвърждава. Вместо да гледаме за поредното наводнение или пожар някъде по света, и да си мислим, че това се случва на някоя друга планета, е добре да вземем мерки предварително. Не е разумно да си мислим, че не може да влезе крадец вкъщи, след като имаме паянтова врата и обикновена ключалка, нали? Или да имаме електрическа инсталация на 40 години, да включваме едновременно няколко печки и радиатори, и да си мислим, че „нищо няма да стане“. Освен тези превантивни мерки е добре да помислим и да застраховаме по-големите рискове, които са част от нашия живот.

При инвестициите е същото. Ще ви разкажа една интересна история, която се е случила на мой приятел. Той си купил от т.нар. „penny stocks“ (акции на компании, които се търгуват за под долар на бройка) на цена от 10 цента за акция. По този начин, ако тя поскъпне само с един цент, това е доходност от цели 10%. За съжаление, моят приятел нямал късмет и постепенно цените на акциите станали около 1 цент. Не ги продавал, защото нямало вече накъде да падат. Точно тогава ръководството на компанията решило да намали общия брой на акциите и да замени 100 от старите за една нова с цена от 1 долар. Какво се е случило, според вас? Точно така. И новите акции скоро се сринали и така направили загубата на акционерите почти 100%. 

Как да избегнем магическото мислене?

Картинката е ясна: Това мислене, което е заложено у всеки от нас, води до неоснователен оптимизъм за бъдещето, и ни кара да вземаме финансови решения на тази база. Не ме разбирайте погрешно – аз съм оптимист по природа и вярвам в светлото бъдеще, но също така осъзнавам, че определени вероятни събития могат да имат отрицателни последици за мен, за семейството ми и за моята работа. Имам няколко стратегии, които ми помагат да преодолея това магическо мислене. Те са:

Стратегия №1: Приемам, че шансът няма да е на моя страна. В почти всяко събитие от нашия живот е имало и доза късмет, за да се случат нещата по най-добрия начин. Въпреки това, аз работя здраво, за да не завися в голяма степен от случайни събития. Ако шансът е на моя страна – страхотно, но това не ми е единствената ми стратегия за успех. Томас Джеферсън е казал, че „колкото по-усърдно работи, толкова повече късмет има“.

Стратегия №2: Приемам, че бъдещото ми Аз може и да изкарва по-малко. Това ми се е случвало вече няколко пъти. При смяната на една компания с друга, новата ми заплата беше по-ниска от предишната. Дългосрочно, тази промяна ми донесе страхотен успех, но ако си свикнал да получаваш и харчиш определена сума на месец, а след това трябва да се оправяш с 30% по-малко, е неприятно. Ами, ако бях взел голям кредит и разчитах на по-високата заплата? Другият случай беше, когато напуснах работа и станах предприемач. Парите не дойдоха веднага, а и в началото бяха доста по-малко. Ами, ако след 10 години искам да работя само по един ден в седмицата?

Стратегия №3: Купувам активи, а не пасиви. Всички ние се възхищаваме на хора като Уорън Бъфет, но знаете ли, че той е спечелил над 99% от богатството си след 50-годишна възраст. Преди това е правил нещо много просто – спестявал е, и е инвестирал дългосрочно. И преди да стане един от най-богатите хора на света е можел да си позволи скъпи коли и частни самолети, но не го е направил. Изводът е, че с доходите от активите трябва да си купуваме пасивите. Ако спазваме поне на 50% това правило, ще имаме успех.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ