"Убийството на смартфона" - най-после тук!

Убийството на смартфона - най-после тук!

"Убийството на смартфона" - най-после тук!

От внедряването му на масовия пазар преди години, смартфонът остана единствената голяма технология, която създаде световна промяна и без която хората на планетата вече не могат.

Степента на приспособимост е огромна. Тя бе толкова голяма, че марките навлязоха постепенно - някои плавно, други нахлуха, чрез различни канали. Дигиталният маркетинг се промени. Но с него и поведението на хората. Достигнахме точка на пренасищане. 

Тази година ще започнем да виждаме всякакви нови видове мобилни телефони. Те ще ни изненадват и ще ни зареждат. Това ще бъдат телефони със сгъваеми екрани; телефони с камери и бутони на различни места; телефони, които буквално се вглеждат в тялото и разкриват не само дали сте направили задължителния си брой крачки дневно, но и дали сте... "на ръба на инфаркт".

Но тези иновации, парадоксално, сигнализират за край на една епоха, а не за начало. Вместо един смартфон и екран, който ни свързва с нашата работа, приятели и забавления, скоро потребителите ще започнат да използват десетки интелигентни устройства. Причината е, че първообразът или "приматът" на смартфона започва да избледнява, коментира в материал изданието Inc.com.

Благодарение на сближаващите се технологии - сред тях 5G и AI в облака - смартфонът вероятно ще прекара следващото десетилетие в ролята на основен център, преди да бъде заменен изцяло от носими екрани, повсеместни гласови асистенти и околни интерфейси.

Ако се върнете към, да речем, 1998 г., може би ще си спомните себе си да жонглирате с много приспособления: цифров фотоапарат, MiniDisc или CD плейър, голям, тромав външен твърд диск, GPS, който се свързва с предното стъкло на колата ви. преносим DVD плейър. В наши дни имаме всички тези функции (и повече) в телефона, но и отвъд него - извън него, тъй като напредъкът в другите технологии ни води от едно устройство към много умни платформи. Ето как се появиха умните гривни, йога дрехите, огледалата и дори смарт очилата. 

Най-големите технологични компании в света, както винаги, водят парада. Преди почти десетилетие Microsoft експериментира със "skinput". То превръща ръката на човека в интерактивен интерфейс. С него човек може да отговори на повикване, като докосне пръстите си или натисне дланта си - за да си пусне песен от плейлиста си.

Сега проектът Soli на Google доразвива идеята за skinput: На 31 декември американската Федерална комисия по комуникации одобри предложени тестове на нов чип, който използва радар за проследяване на микро движенията. Чипът Soli (или нещо подобно) може да бъде вграден в очила, пръстени, гривни, коли, врати - почти всяко свързано устройство.

Продължава на следващата страница.

Вече преминаваме от физически, към цифрови бутони; скоро skinput може да научи потребителите да живеят без никакви бутони.

Междувременно ново поколение интелигентни дрехи ще изпращат данни на приложения и ще предоставят обратна информация в реално време. Pivot Yoga произведа например "свързани" йога панталони. Да, прочетохте правилно. С тях потребителят може да следи своите физически положения по време на йога и така си помага да регулира формата си. Свързаните дрехи на компанията се синхронизират с приложение, чрез което дигитален асистент казва кога например да прехвърлите лявото си бедро или да преместите краката си на три сантиметра назад върху постелката за йога.

И Apple е патентовала "силово чувствителни" тъкани, включително ръкавица, която може да се използва за следене на кръвното налягане и сърдечната честота.

Стартиращото приложение Mirror пък създава огледало в пълен размер, което е портал за "живи фитнес класове". Потребителите носят монитор, който се свързва с приложението по време на часовете. То следи тяхната производителност и напредък. Огледалото също може да бъде персонализирано: ако имате лоша долна част на гърба по време на йога, системата настройва рутинните упражнения.

Гигантът в областта на грима Coty от своя страна дебютира през пролетта с интелигентно огледало. То анализира тонуса на кожата и препоръчва правилните нюанси на грима. Сега това е опит в магазина, но много от технологичните и търговските марки, от Philips до Sephora, залагат на интелигентни огледала, които могат да бъдат използвани у дома, за да помогнат на хората да нанасят грим и да изберат най-добрите аксесоари за своите дрехи.

Amazon също е патентовала едно интелигентно огледало, но нейното отива още по-далеч: не само позволява да опитаме дрехите на практика, но също и с него може да видим себе си в тези дрехи в различни среди - вечеря в шикозен ресторант в Лос Анджелис или ходене по пясъчните брегове на езерото Мичиган.

"Ако наблюдавате само новите и по-умни смартфони тази пролет, ще пропуснете тази нова екосистема с множество устройства, тъй като тя започва да навлиза на фокус. Потребителите скоро ще бъдат заобиколени от информация - неразпределена от един екран - и те ще очакват дори и най-ежедневните им предмети да направят нещо допълнително. И това ще промени всичко: как пазаруват, как те научават за нови продукти и услуги, и как се отнасят един с друг и с вашия бизнес", продължава още Inc. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ