Накъде тръгват българите от Острова

Manager News

Около 250 хил. български граждани на Острова и още няколко пъти по толкова техни близки и роднини в България се вълнуват какво ще се случи с тях след излизането на Великобритания от ЕС. При всички случаи ще настъпи период на несигурност, породен от промяната на юридическия им статут във Великобритания.

Преди няколко седмици се проведе среща, организирана от Home Office – Министерството на вътрешните работи на Великобритания и Europe House – Представителството на Европейската комисия в Лондон, с представители на мисиите на държавите от ЕС. Основните опасения, които бяха изразени от участниците в срещата се отнасяха до това, че една сравнително голяма част от гражданите на ЕС в Обединеното кралство няма да покрият новите изисквания за получаване на settled и pre-settled status (статут на уседналост и „предуседналост” -  бел ред.). Това е процедура, при която ще се получи статут равнозначен на постоянно местожителство и ще е задължителен за всеки, който желае да остане във Великобритания след напускане на ЕС. Тези пречки ще се отразят сериозно на няколко групи.

Първо, това ще бъдат българските граждани с нисък образователен ценз, които работят като сезонни работници, много често без трудов договор и няма да могат да предоставят необходимите документи и да докажат законни доходи във Великобритания. За съжаление това е една от най-големите групи, която може би наброява десетки хиляди българи.

На второ място ще бъдат засегнати тези, които работят в сивата икономика - без документи и договор в сфери като строителството, обслужващ персонал, хотелиерство и ресторантьорство. Въпреки относително стриктният контрол на Острова голяма част от българите, работещи в тази сфера, не притежават трудов договор и много често са предмет на дискриминация, включително от наши сънародници.

Друга голяма общност, която ще бъде засегната, са българските граждани от ромски произход. В някой части на Лондон, тази общност наброява хиляди български граждани. Мнозинството от тях няма да могат да предоставят необходимите документи. Ситуацията се усложнява и от факта, че българчетата, родени в Лондон, практически не говорят български език. Евентуално завръщане в България би поставило тези семейства в изключително трудна ситуация.

Друга група, която ще бъде засегната са българските студенти в Обединеното кралство, които ще бъдат изправени пред до три пъти по-високи такси в университетите. Друга група са българските пенсионери, живеещи във Великобритания. За една голяма част - тези, които живеят при техните деца и семейства, ще е трудно да предоставят необходимите документи и докажат доходи. По-малки групи, които ще бъдат засегнати, са българите, собственици на недвижими имоти във Великобритания. В повечето държави съществуват рестрикции за придобиване на недвижими имоти. Няма яснота към днешна дата как ще се подходи към тази група.

И последната и най-многобройна група са българските граждани, които имат собствен бизнес на Острова. Това са една голяма част от тези 250 000 български граждани, които са основали еднолични фирми, които предоставят работа на няколко човека и които ще понесат много тежко новите по-строги търговски правила.

Лондон-София, тестът е написан специално за "МениджърНюз"

 

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ