Ето как да научите детето да взима верни решения

Ето как да научите детето да взима верни решения

Ето как да научите детето да взима верни решения

Първо мисли, после действай! Как обаче се разбира кое е редно, кое - не, защо последователността е тази, а не онази, как въобще се развива критичното мислене при децата?

„Неправилно“ е то да може само да пита и иска. „Правилно“ е да се опитва да разбере какво е нужно да направи, за да получи това, което иска.

Навиците на критичното мислене се утвърждават във възрастта на пубертета, но подготовката за тях започва, когато детето е още в началните класове, твърди letidor.ru.

Критично мислене – това е система от навици, която ни помага да вземаме решения. Именно с нейна помощ определяме информацията като вярна или невярна.

Да мислим „качествено“ означава да разглеждаме различни варианти (умението да виждаме алтернативи дори, когато изглежда, че те не съществуват, и да правим избор в посока на най-ефективните решения).

При децата е необходимо навиците на критичното мислене да се развиват. И когато в малко по-зряла възраст те започнат да се сблъскват с първите житейски ситуации, изискващи независимо мислене, да са в състояние да вземат зрели и самостоятелни решения.

Специалисти от Международния център за критическо мислене в Калифорния са разработали конспект от 5 съвета за родители, които искат да развият нужните навици на качествено мислене при учениците:

1. Научете го, че е хубаво да задава въпроси

Ако на детето нещо му е неясно или непознато, не бива да оставяте нещата без обяснение. Да задаваш въпроси не е срамно и няма нищо страшно да попиташ човек да обясни проблема колкото се може по-подробно, или пък да даде нагледен пример – обяснете това добре на ученица.

2. Подтиквайте го да се опира на факти

По-добре да провери информацията си от няколко източника и чак тогава да прецени дали е вярна, или не.

3. Научете го да се придържа към мисълта и идеята си

Когато разговорът започва с обсъждане на храната в чинията, а завършва със световната икономическа криза, значи нещо не е както трябва. Научете детето да се придържа към темата, която се обсъжда.

Човек, който скача от тема на тема, се обърква и в главата му става „каша“ от различни мисли и не е способен да мисли критично. Подкрепете с лични примери как е редно да се придържа към разговора.

4. Научете го да довежда мисълта си до край

За да започне детето да мисли логично, полезно е да му задавате насочващи въпроси. Помогнете му да види кои теми се комбинират едни с други, и кои - не - също, като при дрехите за обличане примерно.

5. Научете го да бъде честен със себе си и с другите

За здравомислещия човек е важно не просто да вижда изход от дадена ситуация в някакво решение, но и да разбира какви биха били последствията от това решение.

Научете детето да отчита проблема, който се обсъжда, от различни страни, да мисли многопланово, да бъде честно със себе си и с другите – това е необходимо качество за всеки, който иска да се развива и издига в бъдеще.

Новите родители

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ