Хоби, което помага да живеем до 100 години

Хоби, което помага да живеем до 100 години

Хоби, което помага да живеем до 100 години

Много от столетниците пo света споделят едно общо хоби: градинарството, пише ВВС.

Дан Битнър е изучавал 5 места по света, където жителите са известни с дълголетието си: Окинава в Япония, Никоя в Коста Рика, Икария в Гърция и Лома Линда в Калифорния и Сардиния в Италия. И открива няколко общи поведенчески модела за всички тях - мрежи за социална подкрепа, ежедневни упражнения и диетично хранене за начало. Но хората от тези различни точки на света, споделят още една неочаквана обща прилика. Всяка от тези общности се занимава с градинарство дори в напреднала възраст - 80-те, 90-те и т.н.

Трамплин на настроението

Известно е, че начинът на живот, свързан с умерена физическа активност е гарант за активно дълголетие, а градинарството е лесен начин да се постигнат и двете. "Така вие получавате физическа активност с ниска интензивност в повечето дни и сте склонни да работите редовно", казва Битнър. Според него съществуват доказателства, че градинарите живеят по-дълго и са по-опазени от стрес. Разнообразието от проучвания потвърждава това, сочейки както физическото, така и психическото здраве на градинарите.

Австралийски изследователи са открили, че мъжете и жените над 60-те, които са градинари, са с 36% по-малък риск от деменция. Слънчевата светлина и чистият въздух например помагат на страдащите от Алцхаймер да се чувстват по-спокойни, а цветовете и текстурите на различните растения и зеленчуци могат да подобрят визуалните и тактилните способности.

Няма панацея за удължаване на живота, но според науката градинарството изглежда подобрява качеството ни на живот в напреднала възраст.

Не става въпрос само за последиците за здравето: социалните ползи от градинарството също могат да увеличат дълголетието. Д-р Брадли Уилкокс от Хавайския университет изучава столетниците в Окинава, много от които поддържат малки лични градини. "В Окинава казват, че за да остарява здравословно, всеки има нужда от причина за живот. Градинарството ви дава това всеки ден." Освен това, обяснява Уилкокс, те ценят и концепцията за високото ниво на социална свързаност. "Да се ​​съберете на местния пазар, да донесете продуктите си и да споделите най-новите си творения от градината е голяма социална дейност", казва той. "Това със сигурност помага на хората да се почувстват значими и свързани."Лекарите в Шотландия вече предписват разходки сред природата при лекуването на различни заболявания, включително проблеми с кръвното налягане и тревожност, и за подобряване на цялостното щастие. Усещането за връзка с други хора е важно, но също така и индивидуалната връзка с природата. Градинарството - дори и на малък парцел в градската зона - е лесен начин да включите повече природа в ежедневието си.

Едно проучване на Харвардския университет показа, че хората, заобиколени от тучна зеленина, живеят по-дълго, с по-малък риск да развият рак или респираторни заболявания.

И накрая, има и хранителен компонент, с който градинарството може да помогне за дълголетие. Богатата на зеленчуци диета е свързана с по-бавното стареене. "Когато ядете зеленчуци, които сте отгледали, всичко се променя - вкусът им е по-хубав и наистина има разлика и в техните качества (витамини, минерали и т.н.)", казва Уилкокс. Битнър допълва, че хората естествено отглеждат култури, които искат да консумират.

Селско стопанство за по-дълъг живот?

Ако градинарството е добро, земеделието значи е още по-добро? Много от факторите за начина на живот, свързани с дълголетието, се отнасят и за фермерите. Някои данни сочат, че селското стопанство е една от най-здравословните професии. Едно австралийско проучване показа, че земеделските стопани са с една трета по-защитени от хронични заболявания и е 40% по-малко вероятно да посещават общопрактикуващ лекар.

Изследователи от САЩ сравняват процента на смъртност сред фермерите спрямо процента за общото население и откриват, че земеделските производители е по-малко вероятно да умрат от рак, сърдечни заболявания или диабет. Проучванията в Швеция и Франция показват също, че земеделските стопани са по-здрави от неземеделците.

Нито земеделието, нито градинарството в крайна сметка ще гарантират по-дълъг живот. Но някои от факторите за начина на живот, свързани и с двете - а именно да излизате навън, да се занимавате с лека физическа активност и да ядете здравословна растителна храна, могат да увеличат шнсовете.

В крайна сметка става дума за баланс.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ