Учени разработват технология за „съживяване“ на изчезнали видове

Учени разработват технология за „съживяване“ на изчезнали видове

Учени разработват технология за „съживяване“ на изчезнали видове

Група учени има план за връщане на вълнестите мамути в Арктика към живота цели 10 000 години след изчезването им. Известният генетик от Харвард, Джордж Чърч, и технологичният предприемач Бен Лам създадоха Colossal, нова компания за бионаука и генетика, която възнамерява да „съживи“ няколко изчезнали вида, предаде „Индипендънт“.

Подкрепени с 11 млн. паунда първоначално финансиране, първата мисия на експертите е да създадат хибридизиран слон, наподобяващ праисторическия гигант, който да оцелява на студения арктически климат. Те планират да направят това, като вземат кожни клетки от азиатски слонове, които са застрашени от изчезване, и ги поставят в стволови клетки със замразена ДНК на мамут, за да създадат ембрион.

После тези клетки ще бъдат износени до пълното раждане от сурогатна майка или в изкуствена лабораторна утроба. Това може да стане съвсем скоро – ако всичко върви по план, специалистите се надяват първи новородени да има в рамките на следващите шест години.

„Нашата цел е да създадем устойчив на студа слон, но ще изглежда и ще се държи като мамут“, обяснява д-р Чърч за „Гардиън“. По думите му става въпрос за функционално еквивалентен на мамута екземпляр.

Не всички от научната общност са убедени в експеримента. Д-р Виктория Херидж, еволюционен биолог в Природонаучния музей на Великобритания, смята, че идеята, че арктическата среда може да бъде възстановена с помощта на стадо мамути е „неправдоподобна“. Според нея в своя връх преди около 21 хил. години в Евразия е имало приблизително 200 млн. мамути, поради което мащабът на опита, който учените трябва да направят, ще бъде огромен. В допълнение бременността на мамутите продължава 22 месеца, а своята зрялост достигат в рамките на 30 години.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ