"Зает съм, много съм зает!"

Зает съм, много съм зает!

"Зает съм, много съм зает!"

Не е важно колко голямо яйце снася кокошката, важно е какъв шум вдига, докато го прави, гласи една народна мъдрост. Продуктивност и ангажираност, както добре знаете, са сред най-търсените качества на добрия служител днес. Да, де, ама не на всеки са дадени. На помощ в такива случаи идва "тайният код на вечно заетия служител". Номерът не е наистина да изнемогвате от работа, а както вече се досещате вероятно, да създавате впечатление, че сте мноого заети. Ето я и първата тайна – номерът винаги минава! Следват малките хитрости, които правят това възможно. Много се надяваме да усетите иронията:).

1.Никога не се разхождайте напред-назад из офиса без някакви книжа в ръка. Хората със сноп книжа в ръка създават впечатление на трудолюбиви пчелички, които прелитат от съвещание на съвещания. Хората с празни ръце изглеждат сякаш са се запътили към столовата или за поредната пуш-пауза. Освен това, постарайте се демонстративно да вземате колкото се може повече книжа за вкъщи, за да създавате впечатление, че ще продължите да работите и там.

2. Компютрите са достатъчно сериозно алиби, осигуряващо впечатление за заетост. Придавайте си сериозен, леко намръщен вид на задълбочено четящ и пишещ. А какво точно четете и пишете, си е ваша работа – може да е личната ви поща, може да сърфирате из Фейсбук, може и пасианси да редите.

3. На бюрото ви винаги трябва да цари хаос. Само висшето началство може да си позволи да има празно или пък добре подредено бюро. За всички останали това е признак, че бездействат. Наредете папки – от най-дебелите, на няколко етажа. По цялото бюро. Всяко празно местенце попълнете с разни преписки, документи и т.н.

4.  Никога не отвръщайте на позвъняване на служебния ви телефон, ако е оборудван с телефонен секретар и автоматичен отговор. Хората не звънят в офиса да ви питат как сте със здравето, звънят, за да ви накарат нещо да вършите. Не става! Прослушвайте от време навреме съобщенията и ако някой ви е оставил заръки, молби или питания, водещи до допълнителна работа, върнете обаждане в обедната почивка и оставете съобщение на телефонния секретар със следното съдържание: „Съжалявам, че не успяхме да се чуем, работя и в обедната почивка, защото в следващите часове се налага да бъда извън офиса. 5. Винаги изглеждайте намръщени и раздразнени. Това създава впечателние у шефа, че сте под пара.

6. Тръгвайте си по-късно от работа, а не точно на минутата в края на работното време. Особено, ако шефът също все още не си е тръгнал. Докато чакате, може да си решавате кръстословица. И, ако не го дочакате, непременно минете покрай кабинета му, когато си тръгнете. Също така, препращайте му важни съобщения в неработно време. Подходящи часове са 22:10 ч. вечерта, както и 7:05 ч. сутринта, а така също и в почивни или празнични дни.

 7. Попълнете активния си речник. Почетете малко технологични издания и си изберете няколко абсолютно неизвестни, непреведими и неподлежащи на тълкуване термини. После започнете да ги използвате свободно и лежерно в разговорите с началството. Запомнете: Не е важно да ви разбира, важното е да звучите респектиращо!

 8. Задължително две сака под ръка! Ако работите в голям офис, винаги оставяйте едното сако на гърба на стола. Така всеки ще мисли, че сте някъде наоколо. През това време спокойно може да се разхождате навън или пък да тичате по лични задачи. Второто сако ви трябва тогава.

Източник: LifeHacker

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ