9 тенденции в подбора на кадри, които ще вземат превес през 2020 година

9 тенденции в подбора на кадри, които ще вземат превес през 2020 година

9 тенденции в подбора на кадри, които ще вземат превес през 2020 година

С очакването не само на новата година, но и на новото десетилетие, най-стратегическите насочените компании търсят начини да останат конкурентоспособни в непрекъснато променящата се работна среда. В крайна сметка много аспекти от професионалната сфера се променят, тъй като нови поколения започват кариерите си, съобщава Businessinsider. От това кои кандидати за най-добри резултати ще дават приоритет при търсенето на работа до ефективни стратегии - ето и новостите, които лидерите предричат, че ще променят тенденциите в наемането на работа през 2020 г.:

1. Технологиите ще оптимизират опита на кандидата

Както всеки директор на компания разбира, веднага щом стигнете до званието „мениджър“ пред името си, част от ежедневната ви работа е да интервюирате потенциални служители. Макар и важен, това може да бъде отнемащ време процес, особено когато същевременно трябва да изпълнявате и останалите си задължения.

Гледайки напред, Джеф Бергер, главен изпълнителен директор и основател на Talent, Inc., прогнозира напредък в иновациите в дигиталния сектор за набиране на персонал, като обясни, че AI и маркетинга, насочени към технологиите, ще опростят процеса. Поради това работодателите ще имат повече време да се съсредоточат върху човешката страна в наемането.

По думите му тези технологичните постижения, като чатбот, ще позволят на кандидатите да бъдат по-добре информирани относно възможностите за работа и подготовката, която трябва да имат, за да успеят да стигнат до нея.

2. Акцент върху служителите с творчески идеи

Според Бергер работодателите са изправени пред глобална пропаст в уменията, която се оценява на 8,5 трилиона долара нереализирана икономическа продукция. Накратко, това означава, че онези кандидати, които демонстрират желание и способност да растат и да се адаптират към новите предизвикателства на работното място, ще имат приоритет пред останалите.

"Акцентът ще бъде поставен върху наемането на служители, които могат да разработят творчески решения, за да постигнат целите си или да имат това, което е известно като "висок потенциал", казва Бергер.

3. Ще има по-голям акцент върху обезщетенията над заплащането

Всеки се интересува колко нули са в края на заплатата му, но парите може да не са най-големият стимул за някои професионалисти.

Както специалистът по индустриално-организационна психология и експерт на работното място д-р Ейми Купър Хаким прогнозира, че възходът на здравното осигуряване, неограничените политики за ваканции и възможности за работа от вкъщи могат бъдат допълнителен стимул освен заплатата в следващите години.

"Компаниите знаят това и структурират своите пакети като включват повече предимства, за да привлекат "правилния" служител за позицията", казва тя. "Набирането на персонал е по-готово от всякога да се съгласи на нетрадиционни условия на работа, за да привлече и задържи най-добрия човек за ролята".

4. Акцент върху многообразието на работното място

През изминалото десетилетие разнообразието на работното място зае челно място по отношение на приоритетите. Тази тенденция само ще продължи и ако попитате Рони Зехави, изпълнителен директор на Hibob, тя ще бъде по-важна от всякога.

"Отделите по компаниите ще бъдат "натоварени" с екипи, които включват широк спектър от хора с разнообразни таланти и произход и в крайна сметка ще обединят светлите умове от различни поколения, за да работят заедно и сплотено", казва той.5. Набиращите персонал все повече ще използват инструменти, работещи с изкуствен интелект, за да оценят уменията на кандидатите

Има разлика между това, което хората твърдят, че могат да правят, и това, което наистина могат да изпълняват. Това прави сложно да наемете някой, който може да се похвали с определени способности, тъй като не можете точно да тествате всяко едно умение, преди да му предложите работа.

Или можете? Според проучване, проведено от Top Resume през 2019 г., почти една трета или 28% от организациите признават, че вече използват тестове за компетентност, знания за работа и технически умения, за да оценят своя набор от кандидати. Други 15% използват личностни и невронаучни игри, за да определят и меките умения на кандидата.

"Очаквайте увеличаване на броя на работодателите, които приемат тези технологии в процеса на подбор на кандидати и бъдете готови да докажете, че притежавате уменията, посочени в молбата ви за работа", каза Бергер.

6. Културното приспособяване ще има по-голямо значение

Според Зехави през 2019 г. компаниите започнаха да поставят културата на първо място, а през 2020 г. те ще станат още по-фокусирани върху тази част от работата.

Как така? Смята се, че 77% от хората оценяват културата като "изключително важна", а 64% от служителите признават, че има по-малка вероятност да останат на работа след отрицателно културно преживяване.

"Компаниите знаят, че силната култура е ключът към задържането, така че е важно да се уверите, че кандидатите не само имат подходящите умения, но и се чувстват като у дома си в организацията. Това ще бъдат фокус за наемането на персонал през новата година", казва той.

7. Страховете от рецесия ще доведат до превантивни действия

Някои лидери се притесняват от рецесия до 2020 г., докато други не са съвсем сигурни. Независимо от това, много от тях са започнали да действат, като Morgan Stanley например. Както обясни Бергер, банката съкращава 2% от работната си сила поради несигурността в световната икономика.

"По ирония на съдбата, ако големи международни корпорации като Morgan Stanley предприемат тези предпазни мерки, именно техните действия могат да бъдат катализаторът да ни поставят в рецесия", каза Бергер. "Очаквайте да видите повече служители, кандидати и работодатели, които ще предприемат мерки за "доказване на рецесията" през следващите месеци", допълни той.

8. Гъвкавите графици ще станат норма, не изключение

Според годишното проучване на International Workplace Group за 2019 г. 50% от служителите по целия свят вече работят извън офиса поне два дни и половина седмично. Други 80% споделят, че ако се колебаят между две оферти за работа и при едната има повече възможности за работа от вкъщи, те ще приемат нея.

"Докато гъвкавата работна среда не е нова, 2020 г. ще бъде годината, в която тя ще започне да навлиза все повече както за служителите, така и за работодателите", каза Бергер. "Това ще позволи на работодателите да запълнят повече възможности като същевременно намалят разходите и премахнат географските ограничения".

9. Присъствието ви в социалните мрежи ще бъде част от процеса на наемане

Ако попитате Хаким, изчезнаха дните, в които доброто резюме и солидното интервю са достатъчни, за да си осигурите нова позиция. Днес вашият цифров отпечатък е това, което ще ви насочи в правилната посока.

"Набирането на персонал минава в проучване на профилите на кандидатите в социалните мрежи, с което по-лесно ще се отсяват кандидатите, ако активността им там е под въпрос", каза тя. "Ето защо е особено важно да се поддържат акаунтите и да се гарантира, че всички публикации там отразяват кандидата в положителна, професионална светлина".

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ