Те движат промяната

Те движат промяната

Те движат промяната

Достигнахме ли момента, в който започнахме да обръщаме все повече внимание на създаването на по-добри и приятни условия за работа? Със сигурност видяхме редица положителни тенденции в създаването на по-приветливи работни места през последното десетилетие. По-големият акцент върху културата, например, поставя основата за по-голямо удовлетворение от работата.

Най-големите тенденции, които наблюдаваме на работното място, се появяват поради промените в икономическата среда, казва Мишел Армер, главен служител в CareerBuilder. „В годините, непосредствено след рецесията, където сме свидетели на постоянно ниска безработица, компаниите започнаха да назначават и мислят за служителите си по различен начин, поставяйки повече акцент върху условията на работното място, отколкото преди“, казва тя.

Ето шест тенденции в работната среда, публикувани от Fastcompany.com, които ни дават надежда за още по-голямо подобрение през следващото десетилетие:

1. По-гъвкаво работно време
Технологиите позволиха на служителите да изхвърлят формата от 9 до 5 в замяна на гъвкави уговорки, както в часовите диапазони, така и по местоположението.
„Компаниите вече разбират, че границите между работата и живота са замъглени и гъвкавите графици на служителите отразяват по-добре тяхното място в обществото“, казва Дейвид Ханрахан, главен служител човешки ресурси в Eventbrite, глобална високотехнологична компания за билети и събития.
„Ниската безработица води до по-силна конкуренция за най-големите таланти, а отдалечените възможности за работа дават възможност на компаниите да разширят своя набор от кандидати извън техните географски региони, като предлагат възможности за работа от разстояние“, казва Армер.
„Разрешаването на други служители за отдалечена работа или работа от вкъщи в определени дни от седмицата също спомага за морала и смекчава проблеми, причинени от дълги пътувания.“

2. Преосмисляне на влиянието на шума
Технологиите насърчават непрекъснат манталитет на комуникация, но миналото десетилетие създаде промяна, при която повече служители и работодатели разбират важността на това да се „изключат от мрежата“. Видяхме създаването на дигитални детоксикации, както и правила при времето, прекарано в света на технологиите.
„Не работим в естествената си среда, когато сме оковани и управлявани като говеда, джунджурии или капитали“, казва Джейсън Авербук, автор на The Ultimate Guide to Digital Workforce Experience.
„Когато организациите подновиха фокуса си върху инструментите, с които работната сила да е по-интегрирана с личния живот, всички спечелиха. Работодателите получават все по-високо и по-високо качество на продукцията, когато има баланс и хората са в състояние да произвеждат и работят по-лесно и без да се налага да жертват друг аспект от живота им“. Компаниите, които предлагат неограничен платен отпуск и гъвкави условия на работа, осъзнават, че така пълноценният човек естествено има по-висока склонност към мотивация, креативност, вдъхновение и отчетност, казва Averbook.

3. Акцент върху разнообразието и пълноценното участие
„Компаниите осъзнават, че наличието на разнообразна работна сила помага с производителността и успеха, което води до наемането на най-различни типове хора през това десетилетие“, казва Армер.
Скорошно проучване установи, че организациите в топ 25% при разнообразие между половете превъзхождат конкурентите си с 15%, а тези, в които е налично етническо разнообразие надвишават резултатите на конкурентите с 35%.
„Имайки предвид разнообразието при наемането на персонал, компаниите започнаха да изграждат по-силна и по-приобщаваща работна сила, което от своя страна води до засилване на креативността“, казва Армер.

4. Прозрачност при възнагражденията
Прозрачността на заплащането е нарастваща тенденция като 27% от наемащите професионалисти споделят диапазона на заплатите си с кандидатите, а 22% заявяват, че вероятно ще започнат да го правят в следващите пет години, сочи докладът на Globaled Talent Trends 2019 на LinkedIn.
„Най-много ме заинтригува тенденцията на прозрачността на заплащането на работното място“, казва Мери Аббайя, президент и главен изпълнителен директор на Careerstone Group, компания за консултантски услуги и автор на „Управление нагоре: Как да се движим нагоре, да спечелите на работа“. „Ако се прави правилно, това може да помогне на организациите по безброй начини.“
Създаването на ясна и обективна формула за заплатите помага на организациите да определят стандарти за повишения, които спомагат за затваряне на неравенството в заплащането между половете и расите. „Когато заплащането е прозрачно, организациите могат да затворят разликите там и да намалят несъзнателните пристрастия и субективност при наемането и определянето на компенсациите си“, казва Абабай.
Но прозрачността на заплащането може да работи само когато организацията работи упорито за създаването на ясни и обективни стандарти - и активно носи отговорност за спазването на тези стандарти, казва Абабай.

5. Съсредоточете се върху уменията
„През изминалото десетилетие се постави нов фокус върху уменията - както върху това какво могат да правят работниците, така и какво могат да бъдат обучени да правят. Програмите за обучение и повишаване на уменията на работното място станаха все по-често срещани, след като компаниите започнаха да гледат на културното приспособяване в допълнение към миналия опит“, казва Армер.

„Уменията, а не само опитът в миналото, получават по-голяма тежест, водейки до промяна от традиционно линейния път в кариерата“, казва Армер. „Миналата година едно проучване показа, че 80% от работодателите са давали еднаква тежест на меките умения, както при твърдите - включително способността на служителите да работят в екип, да обръщат внимание на детайлите при обслужването на клиентите и да развиват своето критичното мислене“.
И работодателите все повече изследват как могат да работят със съществуващия си екип, преквалифицирайки ги или усъвършенствайки ги на по-напреднали позиции, казва Джейсън Тишко, вицепрезидент на Центъра за образование и работна сила към фондацията на Търговската камара в САЩ.
„Това води до повече инвестиции в обучение и наставничество и изгражда в компанията „тръба за таланти“ вътре в самата нея“, казва той.

6. Целенасочена работа
И накрая, през изминалото десетилетие наблюдаваме как служителите изискват все повече компаниите, за които работят, да имат ясна цел.
Все по-често служителите искат да намерят работа, която има смисъл. Според проучване на BetterUp Labs, платформа за развитие на лидерството, 9 от 10 кариеристи биха пожертвали 23% от бъдещите си приходи за „работа, в която намират смисъл.“ А служителите, които казват, че намират смисъл в работата, също отчитат, че имат по-високи нива на удовлетвореност от нея.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ