До 2025 г. ще подобрим живота на 200 милиона пациенти

До 2025 г. ще подобрим живота на 200 милиона пациенти

До 2025 г. ще подобрим живота на 200 милиона пациенти

Потенциалното въздействие на изкуствения интелект върху европейските здравни системи – хуманитарни и финансови, е огромно, до 400 хил. живота могат да бъдат спасени и до 200 млрд. евро спестени годишно в Европа при разгръщане на колосалния AI потенциал, казва Зоя Паунова, управление „Стратегически проекти” в АстраЗенека Централна и Източна Европа и Балтийските Републики

- Колко голяма крачка напред направи фармаиндустрията през последните 12 месеца и какви са очакванията към момента?

- Дигиталната еволюция, за която вярвахме, че ще стане реалност за идното поколение, предизвика нашия сектор да впрегне целия си потенциал. Отвръщайки със забележителна скорост и мащаб, той успя да наложи исторически технологични трансформации. Новаторски решения като изкуствен интелект за обработка на големи масиви от данни, облачни технологии за съхранение на важна информация, автоматизирани проследяващи системи в производството и транспорта позволиха на „АстраЗенека“ да запази фокус върху науката и разработването на иновативни терапии, променящи живота на пациентите.

С помощта на технологиите фармаиндустрията се превръща в двигател на дигиталната трансформация в целия здравен сектор с презумпция да облекчи участниците и да усъвършенства процесите в него. Примери като електронни рецепти и направления, електронен търг на лекарства, електронна система за ТЕЛК вече са реалност за българските пациенти. Дигитализацията ще открие нови хоризонти за по-добро взаимодействие и грижи към пациентите.

- С каква мисия компанията въвлича изкуствения интелект в стратегиите си?

- Разбирането на промените в клетъчната биология, водещи до онкологични, имунни, сърдечни и метаболитни заболявания, е в сърцевината на лечението, превенцията и дори излекуването им. Тази мечта е реалност благодарение на успешната колаборация между научните умове и иновативните технологии. Инвестирайки в наука и новаторски дигитални решения, „АстраЗенека“ върви към реализиране на амбицията ни в световен мащаб до 2025 г. да подобрим живота на 200 млн. пациенти. Потенциалното въздействие на изкуствения интелект върху европейските здравни системи – хуманитарни и финансови, е огромно, до 400 хил. живота могат да бъдат спасени и до 200 млрд. евро спестени годишно в Европа при разгръщане на колосалния AI потенциал.

- От какво зависи здравната ни система да бъде винаги добре подсигурена с бърз и директен достъп до ефективни иновации?

- Според данни на анализаторската компания IQVIA през последните години България е в златната среда на Европа по достъп на пациентите до онкологични иновативни лекарствени продукти. Създаването на терапевтично решение, което не достига до пациента, обезсмисля иновацията.

Очакваните клетъчни, генни и комбинирани терапии през следващите години ще осигурят още по-добри възможности за лечение на българските пациенти, но за да станат те достъпни за всички, е необходима устойчива здравна система с широко сътрудничество на всички заинтересовани страни в екосистемата – политици, здравни професионалисти, академични среди, индустрия, граждани.

***

„AstraZeneca“ е глобална иновативна биофармацевтична компания, която работи по откриването, разработването и маркетирането на иновативни медикаменти за лечение на заболявания основно в три терапевтични области: онкология, кардиометаболитни, бъбречни, респираторни и имунологични заболявания.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ