Изкуственият интелект - все по-добър в предсказване на опасност от инфаркт и инсулт

Изкуственият интелект - все по-добър в предсказване на опасност от инфаркт и инсулт

Изкуственият интелект - все по-добър в предсказване на опасност от инфаркт и инсулт

Изкуствени интелект бе използван за първи път за незабавно и точно измерване на кръвния поток, в проучване, ръководено от UCL и Barts Health NHS Trust. Установено е, че той може да предскаже вероятност за смърт, потенциална опасност от инфаркт и инсулт и да се използва от лекарите, за да препоръча лечение, което може да подобри кръвния поток на пациента, съобщава Neurosciencenews.

Сърдечните заболявания са водещата причина за смърт и болести по целия свят. Намаленият приток на кръв, който в повечето случаи подлежи на лечение, е често срещан симптом на много сърдечни заболявания. В тази връзка международните насоки препоръчват редица оценки за измерване на кръвния поток на пациента, но повечето от тях включват инвазивни процедури.

Налични са и неинвазивни оценки на кръвния поток, включително изображения от сърдечно-съдов магнитен резонанс (CMR), но до този момент сканиращите изображения са били невероятно трудни за анализиране по достатъчно точен начин, за да се даде прогноза или да се препоръча лечение.

В най-голямото по рода си проучване, финансирано от British Heart Foundation и публикувано в списание Circulation, изследователите са използвали рутинни CMR сканирания от над 1000 пациенти и ги подложили на анализ с нова автоматизирана техника чрез изкуствен интелект за анализ на изображения. По този начин екипите успяват точно и мигновено да преценят притока на кръв към сърдечния мускул и да предадат измерванията на медиците, лекуващи пациентите.

Техниката, използваща изкуствен интелект беше показана за първи път и в крайна сметка може да предскаже кои пациенти са в повишен риск от животозастращаващи сърдечно-съдови състояния по-добре, отколкото лекар с  прилаганите от него към момента традиционните подходи.

"Изкуственият интелект измества фокуса си от компютърните лаборатории и навлиза все повече в реалния свят на здравеопазването, изпълнявайки някои задачи по-добре, отколкото лекарите биха могли. Преди се опитвахме да измерваме кръвния поток ръчно, но това е досадно и отнема много време, отнемайки ценно време на лекарите", казва професор Джеймс Муун (UCL Institute of Cardiovas Science and Barts Health NHS Trust).

"Прогностичната сила и надеждност на изкуствения интелект е впечатляваща и лесна за изпълнение. Изчисленията се случват, докато пациентите все още се сканират, а резултатите са незабавно предадени на лекарите. Тъй като влошеният кръвен поток е лечим, тези по-добри прогнози в крайна сметка водят до по-добра грижа за пациента и ни дават нова представа за това как работи сърцето", добави д-р Кристофър Нот (UCL Institute of Cardiovas Science and Barts Health NHS Trust).

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ