Как да намалим риска от късогледство

Как да намалим риска от късогледство

Как да намалим риска от късогледство

Офталмолози подготвиха инструкции за профилактика и лечение на късогледството. Те са публикувани в Profilaktika.Media. 

Основната препоръка на специалистите е: детето да се разхожда повече и да играе навън. Колкото повече часове то прекарва на дневна светлина, толкова рискът да развие късогледство е по-малък.

Натоварването на очите, когато детето гледа на близко разстояние, няма особен принос за диоптрите, въпреки че най-често за виновни се сочат електронни джаджи, таблети, телефони или учебници и книги. Изследването установи, че дори родителите да премахнат този фактор, диоптърът продължава да се увеличава.

Според специалистите вниманието на родителите трябва да се пренасочи и да се сложи акцент върху по-продължителните разходки и игри на вън.

Тази хипотеза се потвърждава и от факта, че през зимата, когато дните са къси и се смрачава рано, диоптърът се увеличава по-бързо.

Колко често да водим детето на офталмолог

Здравото и доносено бебе рядко има проблеми със зрението. Ако се налага, и по съвет на педиатъра, първият преглед на очите се прави на 1 месец.

Бебето се ражда със слабо зрение. Едва към 4-годишно то става 100 процента и постепенно околната среда като върху фотолента ясно се „проектира“ върху ретината. Информацията от окото се предава към главния мозък и зрението постепенно се усъвършенства.

При прегледа офталмолога трябва да се увери, че този процес протича правилно.

Прочетете целия материал на сайта на Новите родители.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ