Коронавирусът – на път да се превърне в най-скъпата епидемия

Коронавирусът – на път да се превърне в най-скъпата епидемия

Коронавирусът – на път да се превърне в най-скъпата епидемия

Разрушителният коронавирус е на път да се превърне в най-скъпата епидемия в света за последните 20 години. Според данни, събрани от Learnbonds.com, се прогнозира, че вирусната инфекция и последствията от нея ще струват на страната около 2% от БВП през първото тримесечие на 2020 г. Това се равнява на 62 милиарда долара.

Въз основа на тези изчисления въздействието върху глобалния БВП може да бъде още по-голямо.

Епидемията може да попречи на китайския растеж, тъй като повечето дейности в страната бяха спрени. Ако вирусът продължава да се разпространява, подобна ситуация може да се повтори в други части на света.

Китай прави всичко възможно да овладее вируса, като правителството отпусна 12,6 милиарда долара за медицинско лечение и оборудване. Водещи банки са понижили лихвените проценти за малкия бизнес и физическите лица в най-тежко засегнатите райони, включително Хубей - епицентър на вируса.

От 2000 г. насам, се предвижда коронавирусът да е най-скъпата епидемия в сравнение с други огнища на болести, включително Ебола и Свински грип. Това се случва въпреки факта, че те са имали много по-голям брой смъртни случаи.

[[{"fid":"348075","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":583,"width":645,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]
Графика на Learnbonds

През разглеждания период вирусът ебола е втората най-скъпа епидемия. Болестта, която засегна повечето части на Африка, доведе до загуба на 53 милиарда долара. Между 2000-2020 г. са регистрирани около 11 333 смъртни случая и 28 646 инфекции в резултат на ебола.

Опустошителната епидемия от ебола през последните две десетилетия настъпи между 2014 и 2016 г., като Гвинея, Либерия и Сиера Леоне се превърнаха в най-засегнатите страни.

Свинският грип се превърна в третата най-скъпа епидемия. Зоонотичната болест е засегнала неизвестен брой хора за последните 20 години. Регистрираният брой на смъртните случаи е 18 138, което е най-високата цифра за жертвите през разглеждания период.

Най-лошата пандемия от свински грип се случи между 2009 г. и 2010 г., когато почти всички региони на земното кълбо бяха засегнати.

[[{"fid":"348076","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":523,"width":659,"class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]
Графика на Learnbonds

Птичият грип, който има някои прилики със свинския, също предизвика глобална паника със значително въздействие върху икономиките. През разглеждания период смъртоносният грип е причинил 407 смъртни случая в световен мащаб, докато 701 души са били заразени. Грипът доведе до загуба от 40 милиарда долара. Основната епидемия от птичия грип е през 2006 г., когато са регистрирани случаи в поне 35 страни.

Тежкият остър респираторен синдром (SARS) доведе до загуба от около 40 милиарда долара през различни години между 2000-2020 г. Цифрата представлява 0,5% от БВП. Забележимото огнище на дихателната болест е между 2002 и 2003 г. в южния район на Китай. Вирусът е довел до 774 смъртни случая в 17 страни, като повечето са в Китай. Заразените индивиди са 8 098.

На последно място, респираторният синдром на Близкия изток (MERS), който представлява загуба от 10 милиарда долара. Епидемията е засегнала 2000 души, и е причинила смъртта на 720.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ