Мозъкът ви брани сънищата ви, като избира кои звуци да филтрира

Мозъкът ви брани сънищата ви, като избира кои звуци да филтрира

Мозъкът ви брани сънищата ви, като избира кои звуци да филтрира

Смята се, че сънищата играят ключова роля в редица когнитивни процеси – например консолидиране на спомените и поддържането на емоционален баланс. Съответно, много е важно никой да не ни пречи, докато спим. Само по този начин ще можем да се възползваме максимално от среднощните ин скитания в страната на сънищата. Според ново изследване мозъкът филтрира избирателно звуците, които (според него) е най-вероятно да ни събудят, докато сънуваме. По този начин сивото ни вещество на практика елиминира потенциалните прекъсвания.

Новото изследване, публикувано в Current Biology, описва как екип от изследователи е използвал електроенцефалограф, за да измери активността на слуховия кортекс на група от доброволци по време на различни фази от техния сън. Преди да заспят, хората са чули два записа едновременно – единият е бил на нормална реч, докато другият – на поредица от безсмислени звуци. Двата потока от звуци са били обработени отделно и въпреки това – едновременно – от мозъците на хората, докато били будни. Нещо, което учените очаквали. Когато заспали обаче, нещата станали далеч по-интересни.

Записите продължавали да вървят, докато хората се унасяли в сън. Именно тогава обаче авторите на изследването забелязали, че мозъкът започнал да променя начина, по който обработвал двата потока. Първата голяма промяна настъпила в т.нар. tonic REM – дълбока фаза от съня, която обикновено не се асоциира със сънищата. На този етап от цикъла на съня обработката на нормалната реч била засилена в слуховия кортекс, което показвало, че мозъкът определя тези конкретни звуци като смислени и съответно – им обръща допълнително внимание.

Когато достигнали фазата от съня, в която обикновено сънуваме (phasic REM), обработката на нормалната реч от страна на мозъка била преустановена. Т.е. той умишлено филтрира звуците, които смята за смислени и съответно – които потенциално могат да ни събудят. Безсмислените звуци обаче се обработвали нормално, което вероятно означава, че те се смятат за фонов шум и не са заплаха за съня.

От дълго време знаем, че хората, които се намират във phasic REM, се събуждат по-трудно от тези, които са в tonic REM. Сега това ново изследване най-накрая успява да отговори на въпроса защо това е така. По време на tonic REM мозъкът следи активно за смислени звуци в заобикалящата ни среда, докато през phasic REM той ги игнорира, за да не попречат на сънищата ни.

Източник: Обекти

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ