Всички мокри кърпички съдържат консервант

Всички мокри кърпички съдържат консервант

Всички мокри кърпички съдържат консервант

Всички мокри кърпички, които се използват за измиване на бебешкото дупе, ръчички и лице, съдържат консервант. Независимо колко са еко, био или натурални. Защото, ако не се добави някакъв консервант, кърпичките ще плесенясат.

„Мокрите кърпички са пропити с разтвор. И, ако нямат консервант, след като веднъж пакетът се отвори, няма как да бъдат съхранени стерилни. Защото микробите, които са по ръцете ни или в околната среда са достатъчни, за да ги замърсят“, обяснява доц. Жана Казанджиева, дерматолог от Кожна клиника на УМБАЛ „Александровска болница“.

Кожата на бебешкото дупе, която почистваме с мокри кърпички при смяната на памперса и при ежедневия тоалет, може да се зачерви. Когато търкаме, кожната бариера става по-пропусклива и може да даде алергична реакция. Ако това се случи, употребата им временно трябва да се спре и да не ги ползваме, докато зачервяването премине.

„Не мога да съветвам никоя майка да се откаже от мокрите кърпички, защото те са огромно улеснение за тоалета на бебето. И в желанието да избегнем алергии, може да се стигне в друга крайност - до инфекции. Защото мокрите кърпички са най-удобното измиващо средство, когато майката бърза или е с детето е в парка“, обяснява доц. Казанджиева.

Според дерматоложката е важно майките да са информирани. Да знаят, че мокрите кърпички наистина имат консервант и, ако дупето на бебето се възпали или видят зачервявания устата или по ръцете, веднага да преустановят използването им.
Това може да е реакция на дразнене или да е алергична.

В тези случаи миенето става с вода, а за препоръчване е бебешко олио. Не се използва нето  душ-гел, нито сапун, а само бебешко олио. Големите фирми за медицинска козметика предлагат богат избор. Олиото се купува само от аптеките.

„Бебешкото олио на практика е предназначено, за да даде омазняващите и хидратиащи съставки, които все още липсват на бебешката кожа. А знаем, че бебешката кожа е в процес на развитие и кожната бариера е непълноценна. Първо се смяташе, че тя добива зрялост  до 2 седмици след раждане, до 1 месец, сега вече по-задълбочени проучвания сочат, че до 6 месеца, а понякога дори и до една година все още кожната бариера е непълноценна. Бебето излиза от една стерилна, мокра среда и се сблъсква със сухия въздух, с микроби и алергени около нас. И, докато кожата не се е научила да реагира, винаги има опасност да се получи реакция на дразнене или алергична.

Затова при зачервяване, вместо да използваме мокри кърпички, измиваме с вода и с бебешко олио. То укрепва кожната бариера и оставя една леко мазна повърхност – така кожата наваксва липидите и изгражда по-бързо своята защита. И след измиване кожата не остава суха.

Прочетете целия материал на страниците на Новите родители.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ