300 000 българи са планирали пътувания в чужбина от 13 март до 1 юни

300 000 българи са планирали пътувания в чужбина от 13 март до 1 юни

300 000 българи са планирали пътувания в чужбина от 13 март до 1 юни

„Според данни на трите основни организации на туроператорите в периода от 13 март до 1 юни резервации – ранни или цялостни, са направили около 300 000 българи, които са планирали да пътуват в чужбина“. Това съобщи в ефира на Нова телевизия министърът на туризма Николина Ангелкова.

По думите ѝ най-засегнати от ситуацията с разпространението на коронавируса са тези туроператори, които предлагат екскурзии в чужбина. Ето защо министър Ангелкова препоръча на българите, които са резервирали екскурзии в този период да се възползват от възможностите за алтернативно пътуване или ваучери.

„Освен промените в Закона за извънредното положение, се даде отсрочка до 13 юни, съгласно и указанията на ЕК и директивата за пакетните пътувания, която ние сме приели в нашето законодателство и сме длъжни да предложим - ваучер с до 24 месеца опция да се ползва или алтернативно пътуване. Или съответно, след като изтече извънредното положение, ако потребителят иска, имаме указания от ЕК, че трябва да се възстановят средствата“, каза Ангелкова.

По данни на Министерството на туризма пряко заетите в областта на туризма през 2019 г. са били 167 000 през четвъртото тримесечие и 202 000 – през летния сезон.

Ангелкова обясни, че е направена анкета от туристическите организации. „Половината от анкетираните са пуснали служителите си в неплатен или платен отпуск. Другите казват, че ако кризата продължи по-дълго ще освобождават служители. Едва около 10% са запазили голяма част от работещите“, обясни министърът на туризма.

Тя отново изрази надежда, че България ще има късен летен сезон. „Очертаваше се 2020 година да бъде една от най-успешните и да преминем границата от 10 млн. чуждестранни туристи. Вярвам, че юли и август месец бихме могли да имаме късен летен сезон“, каза още Ангелкова.

По думите й, Министерството на туризма е в непрекъснат контакт с целия сектор. Създадени са различни онлайн групи, така че да може всички да споделят своите притеснения. „На ден получаваме по 100-150 писма от потребители и граждани, които са засегнати по един или друг начин от това, което се случва в сектора“, каза Ангелкова.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ