БАН: Трусът в Асеновградско е добра новина

БАН: Трусът в Асеновградско е добра новина

БАН: Трусът в Асеновградско е добра новина

Трусът с епицентър между селата Крумово и Катуница е свързан с периодичната активизация на този район и това е добра новина, защото така земята се разтоварва. Това каза в интервю за „Фокус“ ръководителят на Департамент „Сеизмология” в Националния институт по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките (БАН) проф. Емил Ботев за земетресението от тази нощ с епицентър между селата Крумово и Катуница с магнитуд 4,6 по скалата на Рихтер.

Теоретично страната ни е застрашена от катастрофални земетресения, но през последната година трусовете намаляват.

„През последната година са малко по-малко земетресенията. В определени периоди от време те се случват за кратко няколко, след това в продължение на месеци няма нито едно. От миналата година до първите месеци на 2018 г. даже в по-слаба активност, което не винаги е най-доброто. Натрупването на енергия по тези контакти между отделните земекорни блокове, наречени разломни системи, става много бавно на територията на нашата страна. Слава Богу, че се случват и такива относително слаби земетресения, които разтоварват натрупаните напрежения и не позволяват да се стигне до катастрофални земетресения“, коментира проф. Ботев.

По думите му територията на нашата страна е достатъчно сеизмично активна.

„По-слабо активни сме обаче от съседните територии, особено тези разположени на юг, като Гърция, където движенията на повърхността са десетки пъти по-активни. При нас 1-2 мм стигат до 3-4 мм годишно, а при Гърция достигат до 30-35 мм годишно. Това определя и значително по-високата честота и по-голяма сила на земетресенията. Имаме стандартна процедура на разтоварване на натрупани напрежения със съответната цикличност на такива земетресения с магнитуд около 4-4,5-5 за територията на Пловдивския сегмент на Маришката разломна система“, каза още проф. Емил Ботев.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ