Изчезнаха ли зимните вируси?

Изчезнаха ли зимните вируси?

Изчезнаха ли зимните вируси?

Зимата на 2020-2021 година вече се е превърнала в безпрецедентна аномалия в статистиката на учените и епидемиолозите, пише най-авторитетното френско издание Le Monde, не само заради пандемията на Covid-19, но и защото профилактичните мерки за сдържането й са довели практически до отсъствието на всякакви други епидемии, които обичайно възникват през зимния период. Според изданието, режимът на задължително носене на маски, миенето на ръцете, но основно заради затварянето на местата, събиращи много хора (барове, ресторанти и др.) е забавило циркулацията на другите вируси, които се разпространяват главно по въздушно-капков път. 

Всяка зима грипът се очаква с повишено внимание, но тази година все още не е преминал епидемиологичния праг. Според последния доклад за грипа, публикуван от френското министерство на здравеопазването на 3 февруари, в страната не е имало „активна циркулация на грипни вируси“, а от 5 октомври миналата година не са регистрирани сериозни случаи. В доклада са използвани данни от три национални мрежи за наблюдение на здравето, като всички те потвърждават, че грипната циркулация е най-ниската в историята, пише изданието, цитирано от Агенция "Фокус". 

Статията отбелязва, че тази ситуация се е развила не само във Франция. Световната здравна организация и Европейският център за профилактика и контрол на заболяванията твърдят, че въпреки постоянните тестове, „грипната активност остава на много ниско ниво“. Експертите предполагат, че това се дължи на предпазните мерки и мерки за социално дистанциране, въведени за ограничаване на предаването на коронавирус.

През септември миналата година притежаваната от СЗО група FluNet проведе проучване в южното полукълбо и установи, че само 0,06% от тестваните в Чили, Южна Африка и Австралия са имали грипен вирус спрямо 13,7% преди. Въпреки това френският вестник призовава да не се губи бдителност: грипните епидемии могат да започнат до края на зимата и често достигат връх през февруари-март в Северното полукълбо, така че е твърде рано да се говори с пълна увереност за зима без грип. 

Заедно с грипа, тази година има ниска циркулация на други сезонни вируси, които обикновено се срещат през ноември-март. Така че тази зима болниците рядко са лекували гастроентерит (причинен от ротавирус, норовирус и др.), въпреки че от ноември, след втората карантина, броят на случаите леко се увеличи. Това заболяване се предава главно чрез контакт със замърсени повърхности или директно с пациента, поради което успешно се ограничава чрез мерки за ограничаване на събиране на хора и дезинфекция на ръцете. 

Съвместно проучване на Университета Емори в Атланта и Американските центрове за контрол и превенция на заболяванията, публикувано в края на ноември миналата година, потвърди, че санитарните мерки, въведени в девет американски щата, намаляват циркулацията на норовирус с 61%. Тези заключения са валидни и за бронхит, който се причинява главно от различни семейства вируси. Броят на посещенията при лекар за остър бронхит остава на много по-ниско ниво от нормалното: 23 посещения на 100 хиляди души през седмицата от 25 до 31 януари, докато за същия период през последните четири години тази цифра е била 83 -108 посещения.

Острият бронхиолит, който засяга предимно кърмачета и бебета, също все още не е достигнал епидемиологичното ниво във Франция, но от началото на 2021 г. се забелязва забележимо нарастване на броя на посещенията с тази инфекция и наближаване на темповете от предходните години, пише Le Monde. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ