Затягане на мерките от петък предлага здравният министър

Затягане на мерките от петък предлага здравният министър

Затягане на мерките от петък предлага здравният министър

Предложения за затягане на мерките срещу разпространението на пандемията обяви на извънреден брифинг здравният министър Костадин Ангелов. В сряда, те ще бъдат обсъдени на редовното правителствено заседание и ако бъдат приети, ще влязат в сила от този петък, съобщи проф. Ангелов в присъствието на шефовете на лечебни заведения и председателя на Националния оперативен щаб проф. Венцислав Мутафчийски. 

"Няма да издържат лекарите ни и сестрите ни. Но преди да съм министър на здравеопазването, аз съм лекар и съм готов да поема всякаква отговорност. Не можем да си позволим да губим живота на млади хора, на възрастни, на лекари, на учители. Всеки живот има значение. Сега е моментът, докато спазваме дистанция, да се държим един за друг. Много колеги лекари вече са болни, техните близки са болни. Много колеги починаха, изпълнявайки своя дълг. Аз няма да бъда министърът, който ще предаде усилията им в името на живота на пациентите. Разумът и сърцето ми казват, че е време да предприемем нови мерки, които да скъсат веригата на заразата. Днес заедно с експертите предложих тези мерки на министър-председателя на България и на коалиционните партньори. Предложих тези мерки да влязат от петък, 27 ноември, като те ще бъдат обсъдени на Министерски съвет", обяви здравният министър проф. Костадин Ангелов. 

Ето какво гласят предложенията:

  • Удължаване на срока на извънредната епидемична обстановка с 4 месеца до края на март, 2021 г.; 
  • Преустановяване на присъствени занятия, практики и стажове във всички университети, училища, детски градини и ясли, както и всички форми на извънкласни дейности и занимания по интереси; 
  • Преустановяване на всички колективни спортни мероприятия, конгресно-конферентни мероприятия, семинари, конкурси и други културно-развлекателни мероприятия включително частно организирани тържества; 
  • Продължаване на забраната за посещения в дискотеки, барове и клубове;
  • Да се преустанови работата на заведенията за хранене и развлечения, ресторанти, заведения за бързо обслужване, увеселителни и игрални зали, питейни заведения, кафе сладкарници и други. Същите да могат да работят само за доставки по домовете;
  • Преустановяване на работата на всички нехранителни търговски обекти, включително и моловете, с изключение на аптеки, дрогерии, доставчици на пощенски услуги, банки, застрахователи и доставчици на платежни услуги;
  • Преустановяването на провеждането на вътрешни и външни екскурзии;

 

КПП-та категорично няма да има. Тази мярка е доказала своята неефективност във времето, подчерта проф. Ангелов. Няколко седмици дисциплина, ще спасят хиляди човешки животи. Ако мерките дадат резултат, за Коледа ще обмислим отхлабване. Искам да дадем на системата поне месец, каза още проф. Костадин Ангелов.

"Ние не налагаме локдаун, вярваме, че заедно ще го наложим. Така всеки един от вас ще стане и лекар, и медицинска сестра. Така и вие ще станете герои в домовете се. Време е да се обединим отново в името на живота. Дори да мислим различно, дори и да се страхуваме за доходите си, сме длъжни да направим това усилие, за да запазим нашите сънародници. Защото само живите и здравите хора могат да вдигнат една държава, в каквато и криза да е", призова проф. Ангелов.

А какви са данните до момента? По данни на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията към 23 ноември 14-дневната заболеваемост от Covid-19 вече надхвърля 250/100 000 души населениев 86% от държавите членки на ЕС и европейското икономическо пространство. Има само четири страни, които са изключения - Норвегия, Ирландия, Исландия и Финландия. Броят на заразените лица за този 14-дневен период в ЕС е 2 842649 лица, а броят на починалите е 49 264 души. 

По отношение на България регистрираната заболеваемост за изминалата седмица са докладвани 23 569 случая, което е нарастване на седмичния брой заразени спрямо предходната седмица със 102,07%. 14-дневната заболеваемост на България я нарежда на 11-то място сред страните от ЕС и ЕИП с рекордната заболеваемост от 666,5/100 000 души население. На национално ниво имаме различия в отделните региони в страната като 14-дневната заболеваемост варира от 137/100 000 души население в област Кърджали до над 1000/100 000 души население в три области - Габрово, Кюстендил и София-град. 

Нараства и броят на лицата, приети за болнично лечение, като ежемесечно техният брой нараства между 20 и 40%. Уеличават се и хората, нуждаещи се от интензивно лечение като към момента техният брой представлява 6,4% от хоспитализираните и непрекъснато расте, обясни главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. 

Директорите на големите столични болници споделиха, че натискът върху медиците е огромен. Към днешна дата приетите за болнично лечение в страната са 408  в реанимациите за интензивно лечение и интубация, и 5950 в средно тежка и тежка форма на коронавирусна инфекция, като от тях в София са 2216, от които 262-ма са в реанимация, обобщи директорът на "Пирогов" проф. Асен Балтов. По думите му, за периода от 1 до 22 ноември през триажа са 4700 пациенти с коронавирус, като от тях са останали на лечение 770 и до момента са изписани 345 души. Той отчете и над 2000 заразени медици, като 35% от тях са лекари и 32% са медицински сестри. 

От своя страна директорът на ВМА ген. Венцислав Мутафчийски разказа за случаи на повторно заразяване при служители на лечебното заведение.

По-рано днес членовете на Националния оперативен щаб за борба с коронавируса проведоха среща с министър-председателя Бойко Борисова. По време на съвещанието здравният министър докладва данни за развитието на пандемията от COVID-19 на територията на България. Бяха обсъдени конкретните параметри по отношение на заболеваемостта и смъртността в страната. Беше направен преглед и на натовареността на болничните заведения у нас.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ