"Няма Бог", казва Хокинг в последната си книга

Няма Бог, казва Хокинг в последната си книга

"Няма Бог", казва Хокинг в последната си книга

Няма Бог.

До това заключение стига прочутият физик Стивън Хокинг в последната си книга "Кратки отговори на големите въпроси", която бе представена вчера в Лондон, съобщава CNN.

Книгата, завършена от семейството на Хокинг след неговата смърт, дава отговори на въпросите, които вълнуват Хокинг през целия му живот. 

"Няма Бог, никой не ръководи вселената", пише той в "Кратки отговори на големите въпроси". "В продължение на векове се смяташе, че хората с увреждания като мен живеят под проклятие, което е било причинено от Бога", добавя той. "Предпочитам да мисля, че всичко може да се обясни по друг начин, от законите на природата."

Категоричните заключения, които британският учен оставя на читателите в последните си статии, включват вярването, че извънземният живот е някъде там, че изкуственият интелект може да надхитри човека и че времето не може да бъде изключено.

"Има форми на интелигентен живот накъде там", пише той. "Трябва да се тревожим, ако получим отговор от тях, преди да сме се развили малко повече".

Хокинг оставя отворена възможността за други явления: "Пътуването назад във времето не може да бъде изключено според настоящото ни разбиране", казва той. Ученият също така прогнозира, че "през ​​следващите сто години ще можем да пътуваме до всяка точка на Слънчевата система".

"Той осъзна, че хората искаха неговите отговори на тези въпроси", каза дъщерята на учения, Луси Хокинг, която помогна да се завърши книгата. Хокинг видя преди да си отиде, че светът е на ръба на "огромна трансформативна промяна", отбеляза тя, добавяйки: "Той ни кара да не влизаме сляпо в бъдещето. Да не приемаме безусловно колко хубаво би било за напредъка на човешката раса развитието на технологиите за доброто на обикновените хора."

В забележките, подготвени от Хокинг към книгата, ученият също така насочва вниманието си към света, който оставя след себе си:

"Сега, когато Брекзит и Тръмп диктуват нови правила по отношение на имиграцията и развитието на образованието, ние сме свидетели на глобален бунт срещу експертите, включително учените", казва Хокинг.

Хокинг беше критик на решението на Обединеното кралство да напусне Европейския съюз и нарече Доналд Тръмп "демагог" през 2016 г.

"Неговата най-голяма тревога бе за това, колко сме разделени, как сме загубили способността си да гледаме навън и все повече гледаме навътре към себе си", споделя още Луси Хокинг.

Считан за един от най-блестящите учени на своето поколение, Стивън Хокинг почина през март на 76-годишна възраст. Той страда от амиотрофична латерална склероза (ALS), невродегенеративно разстройство, известно още като болестта на Лу Гериг, през по-голямата част от живота си в зряла възраст. Ученият умира, докато работи върху книгата, която семейството и колегите му завършиха с помощта на огромните му лични архиви. 

Окончателното послание на Хокинг към читателите въпреки всичко крие надежда. Опитвайки се да отговори на въпроса "Как да оформим бъдещето си?" в последната глава на книгата ученият пише:

Не забравяйте да погледнете към звездите, а не към краката си.

Българското издание на "Кратки отговори на големите въпроси" ще се появи в началото на декември 2018 г.!

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ