Проф. Асен Балтов: Няма "чисти" от COVID-19 болници. Дано да сме близо до пика на пандемията

Проф. Асен Балтов: Няма чисти от COVID-19 болници. Дано да сме близо до пика на пандемията

Проф. Асен Балтов: Няма "чисти" от COVID-19 болници. Дано да сме близо до пика на пандемията

Надявам се да сме близо до пика на пандемията от COVID-19 и това са максималните цифри на новозаразени. Това заяви в ефира на bTV директорът на столичната спешна болница "Пирогов" проф. Асен Балтов. Той беше категоричен, че маските са най-големият враг на коронавируса.

"Носейки маска, не позволяваме разпространението на аерозолите, в които се съдържа COVID. Това ще ни помогне да облекчим работата на всички колеги в системата на здравеопазването. Маските не пропускат аерозолите. Спекулации са, че вирусът, като премине през маските, ще ни зарази. Носейки маска, намаляваме възможността да се инфектираме, а ако това се случи, рискът да го прекараме тежко намалява. Вече 8 месеца си говорим за това, но много хора не разбраха, че не се опитваме да им ограничим свободите, а искаме да се борим за тяхното здраве, но и те трябва да направят нещо, за да помогнат за нас. Изисква се елементарна дисциплина и мерки", допълни той.

По думите му, се очаква да се закупят още 1 млн. антигенни тестове, като скоро те щели да станат безплатни за всички. "Те помагат да отсеем положителните от отрицателните. Не можем да ги приравним към PCR-тестовете. Това не може да го направи България самостоятелно, а трябва да се направи по решение на Европейския съюз", допълни проф. Балтов. Според него, и електронното направление за PCR-тестове ще влезе до края на месеца.

446 са леглата за пациенти с коронавирусна инфекция в "Пирогов", от които 46 са за реанимационно болни и още 400 за средно тежки и тежки случаи. 337 от леглата вече са заети. "Не връщаме болни. Имаме строга организация между самите болници и със Спешна помощ. Когато няма място за пациент с интубация например, правим всичко възможно той да бъде разпределен към друга болница. Пациентите от линейки се насочват веднага", категоричен беше проф. Балтов. 

Той обясни, че пациентите се преглеждат в предтриажните зони и в зависимост от състоянието им или се хоспитализират, или им се назначава домашно лечение. По думите му обаче, в много от случаите хората, които идват в болница, са много закъснели с търсенето на помощ и случаите са с летален край. Той посочи, че често хората чакат да им мине и пренебрегват симптомите като гърлобол и температура.

Директорът на спешната болница коментира и казуса със столичната онкоболница, където лекари и пациенти излязоха на протест заради разкриването на COVID-отделение.  

"Това отделение е за онкоболни, които имат и коронавирусна инфекция. Хората трябва да знаят, че няма болница, която да е "чиста". Болните, които влизат, ние не знам дали са носители. Всички болници правим така, че да имаме място където да се лекуват пациенти с COVID-19 и придружаващи заболявания – инсулт и положителен за COVID, или хирургична операция и положителен за COVID", коментира проф. Балтов. 

По думите му няма шанс онкоболницата да се превърне в COVID-болница, каквито страхове има сред служителите в лечебното заведение. Според него няма как заразата да се разпространи сред останалите пациенти, ако се спазват мерките. 

Той обясни, че медиците се заразяват предимно във външна среда. Проф. Балтов даде пример с "Пирогов", където 400 служители са се срещнали с коронавирусната инфекция и само седем са се разболели от COVID-отделението. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ