Промените в ТЕЛК не са достатъчно радикални

Промените в ТЕЛК не са достатъчно радикални

Промените в ТЕЛК не са достатъчно радикални

Нова наредба за ТЕЛК предстои да приеме правителството. Вчера тя беше обсъдена на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Тя обаче няма да премахне феномена с цели села, болни от епилепсия или астма,  каза в ефира на bTV Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал.

„Ние не се съмняваме в искреността на намеренията на трите страни, нашите забележки бяха, че не са достатъчно радикални реформите. Целта е ясна – да се постигне справедлива оценка и да се пренасочат средства от мнимо нуждаещите се към действително нуждаещите се", заяви Велев.

Той допълни, че системата досега се е мамела по два начина – единият е като се сумират механично незначителни увреждания, които даже са в нормата за възрастта.

„Така от 15 различни увреждания се събират 70%, получава се решение на ТЕЛК, което е универсален документ за 30 вида привилегии”, допълни.

Във връзка с промените зам.-министърът на здравеопазването Светлана Йорданова обясни, че при новата методика по основното заболяване са приложени всички нови технологии, медицински и лекарски, които да направят нова оценка за всяко едно заболяване, както и разделянето на степените на увреждания – лека, средна и тежка.

„Досега те се сборуваха и имахме едни големи диапазони, които създаваха огромен субективизъм в телковите състави и при хората с увреждания, които, отивайки за освидетелстване, бяха поставени в ситуация, в която те не знаеха точно какъв процент ще получат”.

Тя беше категорична, че диапазоните отпадат.

„Леката, средната и тежка степен на увреждане заляга в Приложение 2 към Наредбата за медицинската експертиза, както и оценяването по основното заболяване има и компенсиращ елемент – процентите за основно заболяване са така, за да може да бъдат компенсирани в този процент съпътстващи заболявания, но това да бъде абсолютно фиксирано с категорични и правопораждащи проценти.

На въпроса ще бъде ли инвалидната пенсия по-малко, ако се смята само върху основното заболяване, зам.-министърът отговори, че, когато едно съпътстващо заболяване уврежда прицелния орган и носи по-голям функционален дефицит, ще се изчислява по по-големия функционален дефицит”.

Новият механизъм и контролните функции, които ще залегнат след приемането на правилника, ще може да осигурят по-сигурен контрол върху медицинската документация, което досега е липсвало, допълни Светлана Йорданова.

 „С БЛС трябва да обсъдим какви ще са санкциите за лекарите, които представят и попълват медицинска документация с невярно съдържание, написват диагнози или дават фалшиви диагнози”.

В МЗ нямаме разследващи функции в тази връзка, каза Светлана Йорданова.

Тя припомни, че това е било едно от задължителните изисквания, които през последните 10 години е трябвало да бъдат променени.

„Лекарите, които са закотвени с трудови договори само в телковите състави, които познават своите пациенти и заявителите, които имат нужда от държавна подкрепа, стават изключително уязвими и податливи на всякакъв вид въздействие. За социално значимите заболявания, онкологичните, сърдечно-съдовите, заболявания от захарен диабет, процентите, които са изключително много завишени, ще гарантират дори след петата година при онкологичните заболявания, гарантиран правопораждащ процент. Това е нещо революционно, което ние досега не сме го прилагали в нашата система”, обясни Йорданова.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ