Мними "инвестиционни брокери" ужилиха хиляди европейци с близо 80 млн. евро

Мними инвестиционни брокери ужилиха хиляди европейци с близо 80 млн. евро

Мними "инвестиционни брокери" ужилиха хиляди европейци с близо 80 млн. евро

Разбиха международна група за финансови измами, ощетила хиляди с близо 80 млн. евро, съобщиха от пресцентъра на прокуратурата.

В България са задържани трима български и един германски гражданин, двама от които са сред предполагаемите ръководители на групата. Софийският градски съд постанови най-тежката мярка за неотклонение „Задържане под стража“ за германския гражданин. Други двама от задържаните са под домашен арест, а един – с наложена парична гаранция.

В Сърбия са задържани пет лица, поставени под наблюдение са повече от тридесет банкови сметки, запорирани са движими вещи и парични средства. В Германия е блокирана банкова сметка на престъпната група с над 2.5 милиона евро.

Акцията е осъществена съвместно от полицейските и съдебни органи на Германия, Австрия, Сърбия и България. Разследването срещу международната престъпна група започва Главната прокуратура в гр. Бамберг, Германия преди близо година, а подкрепа в обмена на информация оказват Европол и Агенцията на ЕС за сътрудничество в наказателното правосъдие Евроджъст.

Пострадали от действията на престъпната мрежа се оказват хиляди граждани на десетки европейски и други държави. Разследващите изчисляват, че щетите от измамите възлизат на близо 80 млн. евро при положение, че голям брой пострадали лица не са подали жалба.

Механизмът на финансовата измама: участниците в прeстъпната група насърчавали по електронна поща и с рекламни банери потенциалните жертви - „инвеститори“ да се регистрират в създадена от групата нелицензирана платформа за дигитална търговия с бинарни опции и други финансови  инструменти срещу начална такса от 250 евро. Онези, които откликвали, незабавно били „атакувани“ от т.нар. агенти и „лични брокери“, базирани в „центрове за обаждания“, предимно в Белград и София. Всеки „инвеститор“ получавал достъп до приложение във фалшивата платформа, където да проследява движението на парите си. И по-точно, как те се „увеличават“ от реализирани търговски печалби.

На практика обаче след „инвестирането“ на всяка сума тя е била превеждана от участници в групата по сметки в различни точки на света. След поредица от последващи банкови транзакции с цел изпирането на парите, средствата били съсредоточавани по сметки, контролирани от международната престъпна група и разпределяни между участниците в нея. 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ