Шефът на здравната каса: Нещата стават много тревожни

Шефът на здравната каса: Нещата стават много тревожни

Шефът на здравната каса: Нещата стават много тревожни

„За 2017 година не ни е платен нито един лев от Министерството на здравеопазването. До 12 февруари сумата, която ни дължи министерството, е 21,3 млн. лева." Това съобщи управителят на касата проф. Камен Плочев на свиканото днес извънредно заседание на парламентарната комисия по здравеопазване за изслушването му.  Днешното заседание е пореден епизод от разрастващия се скандал в здравната система, след като миналия петък министърът на здравеопазването Кирил Ананиев поиска оставка на проф. Плочев, защото, без да съгласува с него, изпратил до парламента писмено искане за допълнително финансиране на касата.  Плочев отказа да подаде оставка с мотива, че не е назначаван от правителството и здравния министър и че не е направил нищо нередно. Той съобщи и в тв ефира, че е получил заплахи от лице на висок пост да се оттегли доброволно, иначе "няма да си намери никога повече работа."

Вчера парламентарната група на ГЕРБ заседава извънредно, за да изслуша здравния министър по скандала и излезе с решение, че идния вторник отново ще се събере за изслушване и на другата страна в спора - проф. Плочев, като междувременно за днес бе определено и извънредно изслушване в парламентарната здравна комисия. Официално, заседанието днес  "заради прогресиращата тенденция за нарастване на задълженията към здравни институции на държави - членки на ЕС, за предоставени на български осигурени лица здравни услуги."

„Няма да се справим, при условие, че не ни се изплащат средствата от министерството, да покрием разходите, които дължим, нещата стават много тревожни и молбата ни е, под една или друга форма, да ни помогнете да се справим", заяви той. Решихме да изпратим писмо до парламента с молба да ни помогнете, никой не е поискал актуализация на бюджета, някой трябва да ни каже как да се справим с този проблем, подчерта още управителят на здравната каса.

Годишните суми на платени средства към чуждите фондове са по-ниски от постъпилите искове, което води до непрекъснато нарастване на задълженията към другите държави, допълни още той, цитиран от БТА. Към момента задълженията на НЗОК към чуждите фондове са 271 млн.лв., а в бюджета на НЗОК по това перо са предвидени 73 млн.лв. Зачестяват писма от държавите за неспазване на 18-месечния срок за заплащане и се настоява да се направят планове как ще се плаща занапред. На 20 януари 2018 г. е получено писмо от Германия, в което се посочва, че този срок е изтекъл, а дължимите суми само към Германия са над 20 млн.лв., уточни още проф. Плочев. Към аргументите и фактите той добави и лична история

Непознаването на процедурите не е извинение и не трябва да е част от профила на управител на НЗОК, каза председателят на комисията по здравеопазване Даниела Дариткова и допълни, че когато човек поема подобен пост, трябва да се запознае с всички законови процедури.
На заседанието присъстват представители на съсловните организации, на пациентските организации, на синдикати и др.

На заседанието проф. Плочев потвърди публично думите си, че е бил заплашван. "Получих заплаха, даже нося документа, с който плащам тази заплаха. В момента съм на лечение.", каза той  в отговор на въпрос на депутата от ДПС д-р Нигяр Джафер дали е получил заплахи. Шефът на здравната каса обаче отказа да съобщи кой е авторът на тази заплаха.

„Кой ми е поставил заплахата и кой му е казал да ми я каже, позволете ми да го спестя“, заяви той. „Не съм присъствал, когато му е казано. Този човек отказва да съобщя името му и да разкрия самоличността му. Той има право на това“, обясни проф. Плочев. „Заплаха наистина получих, не вярвам този човек да го е направил спекулативно, защото го познавам добре“, добави още управителят на НЗОК. Той сподели също, че откакто Кирил Ананиев е министър, са се виждали само 4 пъти. „На последната ни среща той ме посрещна с телефон, показа ми лист и ми поиска оставката“, разкри още управителят на здравната каса. „Считам, че един от проблемите е липсата на комуникация между нас. Контакт трябва да има и 3 пъти в седмицата, за да може да не се стига до недоразумения“, коментира още той.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ