Туроператорите излязоха на протест, искат среща с премиера Борисов

Туроператорите излязоха на протест, искат среща с премиера Борисов

Туроператорите излязоха на протест, искат среща с премиера Борисов

С плакати "SOS туризъм" и "Спешни финансови мерки" в ръка туроператори и туристически агенти се събраха на протест пред Министерския съвет. Заетите в бранша изразяват недоволството си от пренебрегването на техните проблеми, възникнали вследствие на пандемията. Някои от туроператорите са на ръба на оцеляването, посочват от бранша. 

Протестиращите настояват за финансово оздравяване на сектора и изработване на кризисен план за подпомагане, както и незабавно прилагане на грантови схеми и социални инвестиции под формата на безвъзмездна помощ за най-засегнатите сегменти -  туроператорите, които осъществяват изходящ туризъм и екскурзоводи.

Те поискаха среща с премиера, но бяха приети от вицепремиерът и министър на туризма Марияна Николова като тя се ангажира да организира среща с Бойко Борисов. По отношение на исканията на бизнеса за грантова схема за подпомагането им от държавата, Николова посочи, че вече е изпратила писмо до Министерството на икономиката за изработването на такава схема, която да бъде с условия за облекчено кандидатстване. Министерствата на туризма и на икономиката вече работят по нея. Предстои да се определи нейният бюджет и след това да бъде възможно най-бързо обявена и стартирана.

"Ще настоявам отпускането на средствата да става бързо и лесно без излишни административни пречки", заяви още вицепремиерът Николова.

Вземането на политически решения налага и поемането на икономическа отговорност, която очакваме от премиера за предотвратяване на масовите фалити на туроператори, заявяват от бранша.

"Основният проблем, е че ние в момента нямаме никакъв финансов ресурс. Вече сме го обяснявали това много пъти, че преди да започне пандемията започнаха ранни записвания, клиентите депозираха при нас едни средства, които ние обикновено прехвърляме основно към хотели в чужбина, към авиокомпании. И след като се оказа, че няма да има туристически сезон хотелите и авиокомпаниите съвсем логично казаха – ние няма как да ви върнем парите, но няма проблем, ще ви дадем ваучер, той ще може да се използва в бъдеще. Клиентите от своя страна искаха да си получат парите, някои от тях. Повечето проявиха разбиране и в тази ситуация им стана ясно, че няма как и ние да реагираме веднага, но ситуацията продължава вече шести месец", обясни пред БНР Емил Абазов от Обединение "Бъдеще за туризма". 

По-рано, в ефира на bTV Павлина Илиева от Обединение "Бъдеще за туризма" заяви, че протестът им не е политически, а срещу неглижирането от институциите на проблемите, които браншът търпи вече пет месеца.

"Работим с български граждани, които са си предплатили почивките и тези пари се намират вече в доставчици. Част от тези пари успяваме да върнем, но голяма част от сумите продължава да стои в чужбина“, обясни Павлина Илиева и добави, че около 320 000 български граждани имат предплатени екскурзии и почивки от началото на годината за сезон 2020. 

По думите й, през тези месеци браншът имал трудна комуникация с вече бившият министър на туризма Николина Ангелкова. "Тя каза твърдо за туроператорите, които се занимават с изходящ туризъм, че няма да направи нищо с грешното разбиране, че изнасяме капитала в чужбина“, поясни Илиева. И допълни, че обявените нови мерки от правителството засягат туроператорите, които работят входящ туризъм.

Павлина Илиева вече е провела среща с новия министър на туризма Марияна Николова. „Имаме конкретни искания, които сме предложили на министър Николова. Браншът няма гаранционен фонд, който в тази обстановка щеше да работи както се случва в другите държави. При нас липсва и ликвидност. За нас не се вижда хоризонт за работа“, каза още Илиева. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ