Древен гигантски прилеп е открит в Нова Зеландия

Древен гигантски прилеп е открит в Нова Зеландия

Древен гигантски прилеп е открит в Нова Зеландия

Вкаменели останки от гигантски прилеп, живял преди милиони години са открити в Нова Зеландия, съобщи международен екип учени, цитиран от Франс.

Летящата мишка принадлежи към суперсемейството на прилепите, обитавали Австралия, Нова Зеландия, Южна Америка и вероятно Антарктида преди 16-19 млн. години. Зъби и кости на животното са намерени близо до Сейнт Батънс, във вътрешността на Южния остров в Нова Зеландия, където разкопките продължават вече 16 години.

Древният прилепът е бил три пъти по-голям от съвременните. Той е по-особен от днешните и защото освен да лети, е можел да се придвижва по земята на 4 лапи и да копае дупки, за да търси храна.

Зъбите и ръстът сочат, че прилепът е имал различен хранителен режим, който е включвал растения, но и дребни гръбначни животни, за разлика от съвременните тревопасни летящи мишки в Австралия.

Според учените фосилът е сред най-странните, които са откривали.

Сейнт Бартънс е нещо като „гробище за праисторически домашни любимци“, където до момента са открити множество различни останки на различни видове рептили, нелетящи птици, жаби, папагали, гълъби, костенурки и крокодили.

Преди около 500 млн. години териториите на Австралия, Нова Зеландия, Южна Америка и Антарктида са били свързани, последните останки от суперконтинента Гондвана. Когато материкът се разделя, климатът се охлажда и се образува ледената покривка на Антарктида, австралийските прилепи са принудени са се отделят братовчедите си в Южна Америка. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ