Генната терапия може да лиши човечеството от гении

Генната терапия може да лиши човечеството от гении

Генната терапия може да лиши човечеството от гении

Напредъкът в генетиката един ден може да елиминира наследствените заболявания като рак, но може също така да лиши човечеството от гении. Това твърди биологът Джеймс Козубек от университета Кеймбридж във Великобритания, съобщава Daily Mail.

Ученият, автор на книгата "Modern Prometheus: Editing the Human Genome with Crispr-Cas9", смята, че генетиката трябва да бъде по-внимателна при прилагането на технологии като CRISPR. Модификацията на определени гени може да заличи тежки заболявания като депресията и шизофренията, но също така може да лиши света от нов Шекспир, Стивън Хокинг или Айнщайн. "Томас Едисон е бил неспособен да мисли ясно и по тази причина е бил изхвърлен от училище", каза Козубек. "Тенеси Уилямс, като тийнейджър е изпитвал страх от процеса на мислене е бил на границата да полудее."

Изследователят се опасява, че промяна в генните варианти (алели), които допринасят за развитието на психични разстройства, може да доведе до отрицателен ефект, защото дори вредните мутации в някои случаи могат да бъдат полезни. Според учения, разстройства като депресия и шизофрения често са свързани с творческите способности и високия интелект. Писателите, страдащи от биполярно разстройство, са 10 пъти повече, а поетите - 40 пъти повече, отколкото хората с нетворчески професии. 

"Учените са склонни да мислят за вариантите в живота като за проблеми, които следва да бъдат решени, а отклоненията и аномалиите поставят извън нормалната крива. В действителност, Дарвин ни показа, че еволюцията не се движи към идеалната концепция или модел, а по-скоро е въпрос на адаптация", обяснява биологът.

CRISPR е технология за генно редактиране, установена в бактериите. Чрез нея се разрязва ДНК, както това правят самите бактерии, когато биват нападнати от вирус, за да отстранят повредения участък. Изследователите използват тази система за коригиране на гени, повредени от мутации, както и за създаване на модифицирани организми, което от своя страна съвсем естествено поражда редица етични въпроси.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ