"Виртуални стада" източват евросубсидии

Виртуални стада източват евросубсидии

"Виртуални стада" източват евросубсидии

Източването на земеделските субсидии чрез "виртуални стада" е престъпление, но досега няма създадена адекватна структура, както във Фонд "Земеделие", така и на ниво прокуратура, която да "хване" тези нарушения. Това заяви пред журналисти министърът на земеделието Христо Бозуков. Той беше гост на деветото издание на Събора на овцевъдите, който беше открит край Петропавловския манастир. 

„Поне едно 20% от животните влизат в тази група „виртуални“.", посочи на свой ред  проф. Иван Станков, изпълнителен директор на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. По негови сметки проблемът засяга около една пета от бранша, предаде БНР.  "В момента дават над 1,3 милиона, но овцете реално са някъде към милион-милион и сто. Значителен ресурс, над 30 % от средствата, се „източват“ по този начин и отиват не по предназначение. Порочните практики в България са много. След като установим, всички тези животни ще ги изключим от субсидиране“, отбеляза той. 

Основният проблем на фермерите остава това, че много малко от тях успяват да затворят цикъла, смята служебният министър на земеделието. "Те продават суровина и зависят тотално от пазара на месото, на млякото - кой ще купи агнетата, на каква цена. Би трябвало да има някакво сдружение, някакво кооперативно сдружение. Цялото световно земеделие е на принципа на кооперацията. Тази дивотия, която се наложи у нас през последните 30 години – всеки да се спасява поединично доведе до крах българското земеделие и в растениевъдството и в животновъдството", обобщи още проф. Бозуков.

Той даде за пример САЩ, където подобна кооперация съществува от 1962-а година. Проф. Бозуков допълни, че промяната може да дойде със скромна помощ от държавата, но по-важното е да се промени манталитета на хората. 

Преди откриването на събора зам.-министърът на земеделието и храните с ресор "Животновъдство" Крум Неделков коментира, че проверките за осветляване на бранша са започнали преди дни, засега в Източна България. Те ще бъдат конфиденциални и няма да бъдат оповестявани предварително, но и няма да бъдат проверявани едни и същи стопани, както е било през последните години, посочи той. 

Основното е да се установи дали съответстват декларираните животни, каза Неделков. По думите му на места има фрапиращи нарушения в рамките на 50-70 процента в някои от стадата. Предстои анализ дали разминаването е по технически причини или завишаването е направено от съответния фермер.

Според Неделков е нужна промяна в Закона за ветеринарномедицинската дейност, за да носят отговорност и ветеринарните специалисти, които отговарят за стадата, а санкциите за нарушителите трябва да бъдат увеличени, дори да бъде предвидено и отнемане на лиценз на ветеринари, които са спекулирали с бройката на животните. 

"Размерът на субсидиите в земеделието не е малък, в бранша има потенциал, но е важно да има стратегия. При успешното й изпълнение, след пет години вместо един милион и двеста овце, каквато е официалната статистика сега, може да се достигне до два милиона отглеждани овце", посочи Неделков. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ