Нов граничен пункт ще бъде отворен между България и Сърбия

Нов граничен пункт ще бъде отворен между България и Сърбия

Нов граничен пункт ще бъде отворен между България и Сърбия

Сътрудничеството между България и Сърбия в областта на инфраструктурни проекти, енергетика и туризъм беше сред темите на днешната среща между министъра на външните работи Екатерина Захариева и колегата й от Сърбия Никола Селакович. Двамата са се разбрали ресорните министерства да се фокусират върху отварянето на нов граничен пункт.

"Свързани сме от векове и имаме близки и прагматични отношения, които дори и във времена на криза и пандемия остават динамични. Успяваме да реализираме инфраструктурни проекти, важни за целия регион, и да си помагаме", заяви Захариева след разговора със сръбския външен министър. Тя информира, че до края на тази година ще се завърши последният участък от магистралата между София и Белград, по-конкретно отсечката от София до границата. Захариева отчете, че България е осигурила високачествени защитни облекла за лекарите в Сърбия в началото на пандемията, а сръбската страна е съдействала на български граждани за прибирането им в България през Сърбия.

"Нямаше как кризата, предизвикана от COVID-19, да не се отрази и на обмена на туристи между двете страни, но все пак това е един от най-перспективните сектори", посочи българският външен министър, като отбеляза, че Сърбия е четвърта дестинация за България.

Захариева коментира и темата за българското национално малцинство в Сърбия и посочи, че то е мост и още един стимул за добрите отношения между двете страни. Тя каза, че Сърбия има съвременно законодателство по отношение на националните малцинства. Външният ни министър подчерта, че България винаги е подкрепяла Сърбия за европейската й перспектива. "Имаме желание да споделяме опита, който имаме", допълни Захариева и увери, че подкрепата на страната ни ще продължи.

Сръбският външен министър Никола Селакович посочи, че София е една от първите столици, които посещава по време на своя мандат и допълни, че това е не само символика, но и желание и занапред двете страни да подобряват отношенията си. Той благодари за подкрепата за европейската интеграция на Сърбия и декларира, че Сърбия е държава, която вижда бъдещето си в ЕС. Селакович отбеляза сътрудничеството на двете държави в инфраструктурни проекти като предстоящото завършване на магистралата между Белград и София. И не пропусна да посочи и сътрудничеството в областта на енергетиката, като даде примери както с проекта "Балкански поток", така и с изграждането на газопреносната връзка между България и Сърбия. "Това са проекти от взаимен интерес и от голямо значение за развитието на нашите икономики", коментира той и посочи добрите връзки в областта на туризма. 

Селакович благодари на българския си колега за помощта на МВнР за осигуряване на зелените коридори и за хуманитарната помощ по време на пандемията. Той посочи, че на срещата е обърнато внимание на осигуряването на максимална защита на правата на българското малцинство, което живее в Сърбия и двамата министри са се договорили да поддържат директна комуникация. Той информира, че в две от граничните области, където живее българско национално малцинство - Бабушница и Димитровград, са открити два отдела на свободната митническа зона, което ще даде възможност за инвестиции и за работа на хората, които живеят там.

Попитан защо премиерът Бойко Борисов не е поканен на откриването на "Балкански поток", Селакович отговори, че заради пандемията не са канени чуждестранни гости. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ