Столична община ще участва в новия търг за къщата на Яворов

Столична община ще участва в новия търг за къщата на Яворов

Столична община ще участва в новия търг за къщата на Яворов

Столичната община ще участва в третия кръг на търга, за да купи къщата на Яворов в София. Това реши днес Столичният общински съвет, предаде БНР.

До този момент няма други желаещи да бъдат собственици на имота, който е частен.

Над 1 млн. и 200 хил. лева е готова да плати администрацията, за да влезе във владение на паметника на културата. Намерението е къщата на Яворов да бъде превърната в музей, посочи кметът Йорданка Фандъкова.

"Направихме всичко възможно да изчакаме търпеливо да се намали цената от 1 млн. и 600 хил. на 1 млн. и 200 хил., а също така и да приключат всички съдебни процедури, за да сме сигурни, че не купуваме котка в чувал. Много важно е, че връщаме тази знакова сграда на града и разширяваме Националния литературен музей по този начин. По този начин всъщност се получава още едно пространство за култура в София, което да е подходящо и за събития, но най-вече и с уважение към личността на Яворов", каза Фандъкова. 

Офертите за участие в новия търг за къщата ще се подават от 26 август до 26 септември, а обявяването на резултатите е насрочено за 27 септември. Други кандидати за участие в търга не се очакват, сградата е паметник на културата, има конструктивни проблеми и трудно би могла да се използва за друго освен за музей. 

Домът на българския поет и революционер Пейо Яворов е обявен на търг за пореден път, след като през октомври миналата година стана ясно, че сградата е обявена за публична продан от частен съдебен изпълнител.

В сградата на улица "Георги Раковски" №136 Яворов и Лора Каравелова са живели малко повече от година до фаталната нощ, в която тя се самоубива, а поетът се прострелва и ослепява. Музеят пази ценни вещи, включително и кабинета на Яворов със запазената мебелировка, съобщи днес bTV.

Директорът на Националния литературен музей Атанас Капралов обясни, че къщата музей на Яворов е създадена през 1963 г., а през 1993 г. е реституирана.

"Държавата е можело тогава да се намеси решително и да си я върне тази къща, за съжаление това не се случило, тъй като през 90-те години тенденциите в България са други - на раздържавяване", обясни той. Освен паметник на културата къщата е и частна собственост. През 2015 г. я придобива Васил Панчев. Оказва се, че я наследява със задължения, защото имотът е ипотекиран няколко пъти от предишни собственици. Когато придобива къщата, новият собственик не е бил наясно, че наследява и задължения по кредит. До продажбата се стига след спечелено дело от предишния собственик - Володя Лозанов.

Миналата година историческият паметник бе оценен на малко над 1,6 млн. лв., но тогава не се намериха купувачи. Обсъждаше се вариант емблематичната сграда да бъде придобита от държавата или Столична община.

Капралов вярва, че държавата този път ще се намеси решително и няма да се стигне до подобна препродажба. 

Зам.-кметът по култура Тодор Чобанов днес заяви, че е категоричен, че общината този път ще придобие къщата-музей.

"Това е обект с огромни духовни измерения. Същевременно той е симптоматичен, тъй като години наред, десетилетия бих подчертал, той се прехвръля от едни собственици на други. Имаше и има специфични проблеми, свързани със самата постройка, която е доста необмислено преустройвана. Така че, като станем един отговорен стопанин, надявам се Общинският съвет да утвърди този доклад и да можем да я придобием, тогава ще предприемем и нужните действия за нейното конструктивно укрепване", коментира той преди гласуването на СОС, цитиран от БНР.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ