Ивет Горанова донесе първия златен олимпийски медал за България за последните 13 години

Българката Ивет Горанова спечели златото на олимпийския турнир по карате в категория до 55 килограма в дисциплината кумите в Токио. 21-годишната Горанова победи европейската шампионка от Нови Сад 2018 Анжелика Терлюга(Украйна) с 5:1 точки на финала и донесе първа олимпийска титла на България от 13 години след състезателката по гребане Румяна Нейкова на скиф в Пекин 2008.

Двубоят за златото започна двуостро, но след първите 46 секунди българката водеше с 2:1. След точен удар с крак в тялото на украинката 1:16 минути преди края Горанова дръпна с 4:1. 9.5 секунди преди сирената българката направи юко с ръка за крайното 5:1.

Евелина Николова пък грабна бронза в категория до 57 килограма на женската борба, след като тушира вицешампионката от Рио 2016 Валерия Коблова (Руски олимпийски комитет). Николова повали Коблова на тепиха в края на първата част и я тушира след 2:49 минути игра. До този момент българската националка водеше с 5:0 технически точки.

След тези две победи България натрупа четири медала в актива си на Олимпиадата в Токио. Първото отличие донесе Антоанета Костадинова, която спечели среброто по спортна стрелба на 10 метра пистолет. Вторият медал беше бронза на Тайбе Юсеин при 62-килограмовите в женската борба.

Страната ни очаква с нетърпение и представянето на Стойка Кръстева, която е финалистка в турнира по бокс в категория до 51 килограма.