Армения и Азербайджан отново разпалиха конфликта за Нагорни Карабах – реакциите на международната общност

Армения и Азербайджан отново разпалиха конфликта за Нагорни Карабах – реакциите на международната общност

Армения и Азербайджан отново разпалиха конфликта за Нагорни Карабах – реакциите на международната общност

Най-малко 21 души бяха убити днес във втория пореден ден на ожесточени сблъсъци между Армения и Азербайджан, които подновиха военни действия заради планинския регион на границата между двете страни Нагорни Карабах. Територията е международно призната като част от Азербайджан, но се управлява от Нагорно-Карабахската република, предимно населена от арменци. Арменските сепаратисти съобщиха, че Азербайджан е започнал вчера офанзива срещу тях и че са нанесли тежки загуби на неговата армия. Министерството на отбраната на Азербайджан обяви, че неговата армия е предприела контраофанзива след атака на сепаратистите.

Баку и Ереван спорят за Нагорни Карабах от февруари 1988 г., когато районът обяви излизането си от състава на Азербайджанската ССР. По време на въоръжения конфликт през 1992-1994 г. Азербайджан загуби контрола над Нагорни Карабах и няколко прилежащи към него района. Днес Азербайджан обяви частична военна мобилизация, а по-късно през деня Армения обвини Турция, че изпраща наемници в подкрепа на азербайджанските части.

Военните действия предизвикаха множество реакции в  международната общност.

САЩ следят внимателно развоя на ситуацията в Нагорни Карабах и ще се опитат да спрат ескалацията на конфликта между Армения и Азербайджан, заяви снощи на брифинг в Белия дом американският президент Доналд Тръмп, цитиран от Ройтерс. "Следим развоя на ситуацията много внимателно. Това са скорошни събития, знам за тях. В този регион имаме добри отношения с много страни. Ще видим дали можем да да спрем това", каза Тръмп. САЩ осъдиха ескалиралите въоръжени сблъсъци и призоваха двете страни към незабавно прекратяване на огъня, съобщи Ройтерс. Държавният департамент изтъкна в изявление, че двете страни трябва незабавно да спрат въоръжените сблъсъци, както и всяка реторика или други действия, които могат да задълбочат напрежението.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че Армения трябва незабавно да се изтегли от земите на Азербайджан, които е окупирала, и че е време да се сложи край на кризата в Нагорни Карабах, предаде Ройтерс. Ердоган също така критикува Минската група в Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), включваща Русия, Франция и САЩ, за неспособността й да реши ситуацията в Нахорни Карабах, предаде ТАСС. "САЩ, Русия и Франция до днешния ден, близо 30 години, не успяха да решат този проблем. А сега всички те дават съвети", заяви турският президент за телевизия НТВ. "Азербайджан чака 30 години за решаването на този проблем, сега той прави това самостоятелно. Незабавното освобождаване от Армения на окупираните земи на Азербайджан ще открие пътя за установяване на мир и стабилност в региона. Кризата в района, започнала с окупацията на Нагорни Карабах, трябва да приключи", подчерта Ердоган, предаде БТА.

Русия призовава всички страни по конфликта в Нагорни Карабах към максимална сдържаност, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от ТАСС. "Призоваваме всички страни, преди всичко страните в конфликта, към максимална сдържаност, към отказ от военни средства на действие и отказ от всякакви стъпки, които могат да предизвикат допълнително изостряне на положението, което вече е на етапа на военно стълкновение", каза Песков след избухналите сблъсъци между Армения и Азербайджан.

Папа Франциск заяви, че се моли за мир в Кавказкия регион след възобновилите се сблъсъци между Армения и Азербайджан за спорната територия Нагорни Карабах, предаде ДПА.

"Моля се за мир в Кавказ и приканвам страните в конфликта да направят жестове на добра воля и братство, които могат да доведат до уреждане на проблемите не чрез употребата на сила и оръжие, а чрез диалог и преговори", каза Франциск в традиционната си молитвата "Ангел Господен". Той призова множеството, събрало се на площад "Св. Петър, да се присъедини към него с мълчаливи молитви.

Европейският съюз призовава за незабавно прекратяване на огъня между Армения и Азербайджан, заяви днес говорител на Европейската служба за външна дейност. Призоваваме всички да направят всичко възможно, за да се избегне война, посочи той. Говорителят уточни, че това становище е било изразено по телефона пред външните министри на двете страни от европейския върховен представител по външната политика и сигурността Жозеп Борел. Има опасност от задълбочаване на сблъсъка и от последици за стабилността на региона. Всички регионални партньори трябва да подпомогнат усилията за мирно решение. Този конфликт няма военно решение, призоваваме страните да се върнат на масата за преговори без предварителни условия, добави говорителят.

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш също отправи апела Азербайджан и сепаратистките сили на Нагорни Карабах, подкрепяни от Армения, "незабавно да прекратят сраженията" в оспорвания регион, който се превърна в сцена на най-тежки сблъсъци от 2016 година, предаде Франс прес. Гутериш твърдо призовава страните в конфликта незабавно да спрат сраженията и да намалят напрежението, а също и без бавене да започнат преговори, се посочва в комюнике на говорителя му Стефан Дюжарик.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ