Разобличителката на Facebook: Социалната мрежа вреди на децата, предизвиква разделение и отслабва демокрацията

Разобличителката на Facebook: Социалната мрежа вреди на децата, предизвиква разделение и отслабва демокрацията

Разобличителката на Facebook: Социалната мрежа вреди на децата, предизвиква разделение и отслабва демокрацията

Бивш служител на Facebook заяви пред членове на комисия в Сената на американския Конгрес, че сайтовете и приложенията на компанията „вредят на децата, предизвикат разделение и отслабват демокрацията“, предаде Би Би Си.

Във вторник 37-годишината Франсис Хаугън, която е бивш продуктов мениджър в социалната мрежа, отправи остри критики към компанията и призова за затягане на нейната регулация.

Основателят на социалната мрежа Марк Зукърбърг отвърна на атаките като отбеляза, че скорошните събития са създали „фалшива картина“ на компанията, визирайки изказването на Хаугън и продължителният срив на платформите на Facebook в понеделник.

В писмо до служителите на компанията той заяви, че обвиненията на Хаугън „нямат никакъв смисъл“, посочвайки усилията на Facebook за борба с вредното съдържание, установяването на прозрачност и създаването на водеща в индустрията програма за разрешаване на тези проблеми.

„Дълбоко сме загрижени по въпросите за сигурността, благополучие и психично здраве“, коментира той.

Facebook е най-популярната социална мрежа в света, по данни на компанията има 2,7 млрд. активни месечни потребители. Стотици милиони хора използват и другите платформи на компанията, включително WhatsApp и Instagram. Компанията на Зукърбърг е обект на редица критики - от неспособността й да предпазва ефективно личните данни на совите потребители до закъснелите й реакции в борбата с дезинформацията

В неделя Хаугън заяви пред телевизия Си Би Ес, че е предавала множество вътрешните документи на в. „Уолстрийт джърнъл“ през последните седмици. Използвайки тези документи вестникът съобщи за изследване, проведено от Instagram, което е показало, че приложението се отразява негативно на психичното здраве на момичетата. Според изследването Instagram повишени нива на тревожност и депресия, като кара една третата от тийнейджърките да имат по-лоша представа за външния си вид.

„Ръководството на компанията знае как да направи Facebook и Instagram по-безопасни, но няма да предприеме нужните промени, тъй като астрономическите печалби са по-важни от хората“, заяви тя пред законодатели от Конгреса на САЩ.

Хаугън отправи и директна критикa към Зукърбърг, който по думите й има широкообхватен контрол върху медията и „отваря само пред себе си“.

Тя определи като позитивно събитие срива на Facebook в понеделник.

„Вчера видяхме Facebook свален от интернет. Не знам как той падна, но знам че за повече от пет часа Facebook не влошаваше разделенията, не дестабилизираше демокрации и не караше младите момичета и жени да се чувстват зле заради телата си“, коментира тя.

„Все още имаме време да действаме. Но трябва да го направим сега. Facebook не трябва повече да бъде оставян да избира растежа в ущърб на сигурността. Тези хора финансират техните печалби с нашата сигурност”, каза още Хаугън.

Тя също така твърди, че Facebook е премахнал филтрите срещу дезинформация след президентските избори в САЩ, за да насърчи посещаемостта на платформите си.  

„Реших да свидетелствам, защото осъзнах една ужасяваща истина – почти никой извън Facebook не знае какво се случва във Facebook. Ръководството на компанията крие жизненоважна информация от обществото, правителството и акционерите по света“, каза тя.

В писмото си до служители Зукърбърг посочва, че изследването на Instagram е било извадено извън контекст и че много млади хора имат позитивни преживявания, докато използват платформата.

По отношение на срива от понеделник Зукърбърг заяви, че „компанията не е била загрижена толкова за това колко хора ще се насочат към конкурентни услуги или колко пари ще изгуби, а какво означава падането на Facebook за хората, които разчитат на услугите на платформата, за да общуват с близките си, да ръководят своите бизнесите и да подкрепят общностите си“,

В понеделник сенатори от Демократическата и Републиканската партия бяха обединени в атаките си срещу компанията – рядка ситуация на съгласие между двете водещи политически партии в САЩ.

„Щетите върху личния интерес и самочувствието, нанесени от Facebook днес, ще преследват цяло едно поколение“, заяви сенаторът от демократите Ричард Блументал.

„Big Tech сега се сблъсква с момента на истината, с които преди време се среща и Big Tobacco“, добави той, визирайки разкритията за вредите от тютюнопушенето от преди десетилетия.

Сенаторът републиканец Дан Съливан каза, че един ден светът ще погледне назад и ще попита защо не са били предприети мерки по отношение на вредите, които платформите на компанията нанасят върху децата.

След изслушването от Facebook заявиха, че не са съгласни с начина, по който Хаугън е представила много от проблемите, но казаха, че е „време да се създадат стандарти и правила за интернет“.

„Минаха 25 години от последната актуализация на правилата за интернет. Вместо да се очаква от индустрията да вземе решения за обществото, които са в ръцете на законодателите, време е Конгресът да действа“, казват от компанията.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ