Изкуственият интелект - новата "атомна бомба"?

Изкуственият интелект - новата атомна бомба?

Изкуственият интелект - новата "атомна бомба"?

Атомните бомби са били най-големият страх някога, сега това е изкуственият интелект (AI). Това заяви основателят и изпълнителен директор на технологичният гигант Huawei Рен Женгфей в своята реч по време на Световния икономически форум в Давос, съобщи economictimes.

Въпреки това според него хората трябва да осъзнаят, че развитието на технологиите, включително това на изкуствения интелект е за добро и в полза на обществото.

Той говори по време на сесията „Бъдеще, оформено от надпревара за технологични оръжия“ и обясни, че изкуственият интелект не е толкова вреден, колкото атомните бомби.

В рамките на същата сесия, историкът и писател Ювал Ноа Харари опроверга успокоението на Женгфей като заяви, че опасността при изкуствения интелект просто не е толкова очевидна в сравнение с тази от атомните бомби и в това има определени ползи за някои участници.

"Можете да спечелите състезанието и да доминирате в света. Това е разговор в Пекин и Сан Франциско - във Вашингтон всъщност не разбират какво се случва", каза той.

Харари заяви, че в Китай има държавно наблюдение, а в САЩ - капиталов надзор, без сериозен трети участник в надпреварата с оръжие.

"На най-плитко ниво това може да бъде повторение на индустриалната революция през XIX век, когато лидерите са имали шанса да доминират в света икономически и политически... Разбирам настоящата надпревара с оръжия като имперска надпревара... Няма нужда да изпращате войници, ако разполагате с всички данни за дадена държава", каза още Харари.

"За да хакнете хора, имате нужда от много биологични знания, достатъчно компютърна мощност, достатъчно данни за тях. Можете да хакнете тялото ми, мозъка ми, живота ми, можете да стигнете до момент, в който ме познавате по-добре, отколкото аз познавам себе си", поясни той.

"През последните хиляда години технологичният напредък беше много в синхрон с еволюцията на хората и опасенията на хората от иновации като парни кораби и механичната епоха постепенно бяха преодолени", заяви от своя страна директорът на Huawei Рен Женгфей.

"Вярвам в лицето на новите технологии, човечеството ще може да ги използва и те да са ни от полза. Повечето хора се стремят към добър живот, а не към нещастен талъв", допълни той.

"Атомните бомби бяха най-големият страх, когато бях момче. Днес виждаме страх от ИИ, но той не е толкова вреден, колкото атомните бомби", уточни той.

"В Huawei нашите изследвания са насочени към така наречените "слаби ИИ", където има ясни граници по отношение на това къде и как може да се приложи технологията", каза той.

Относно страховете на САЩ от Китай, Женгфей каза, "ако погледнете образователната система в Китай, тя е предназначена за индустриалната епоха, така че изкуственият интелект не може да расте толкова бързо в Китай".

"Huawei беше почитател на САЩ, научихме много от тях. Наехме десетки американски консултантски фирми, за да се научим как да управляваме нашия бизнес. САЩ трябва да се чувстват горди от това, те изнасят и прилагат системата си за управление. Те не трябва да бъдат толкова силно загрижени за Huawei и позицията ни в света".  Женгфей заяви това във връзка с опасенията си, че тази година САЩ може допълнително да ескалират кампанията си срещу Huawei, но смята, че въздействието няма да бъде твърде значително.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ