Операция "Матерхорн" - две трети от британските летовници на "Томас Кук" вече са вкъщи

Операция Матерхорн - две трети от британските летовници на Томас Кук вече са вкъщи

Операция "Матерхорн" - две трети от британските летовници на "Томас Кук" вече са вкъщи

Две трети от летовниците, използвали услуги на  "Томас Кук" (Thomas Cook) в момента на фалита на туроператора преди седмица, са се завърнали вкъщи към днешния ден, предаде Франс прес.

Същевременно шефът на британската компания се защити вчера пред медиите в Обединеното кралство.

Около 106 000 британци бяха репатрирани в рамките на операция "Матерхорн" на Службата за гражданска авиация (CAA) на Великобритания от 150 000-те души, възползвали се от услугите на  "Томас Кук" за полети или настаняване към момента на фалита.

Операцията по връщането у дома на туристите е най-голямата, организирана в мирно време от британските власти, и ще продължи до 6 октомври с общо над 1000 предвидени полета, пояснява БТА

Освен това шефът на компанията Петер Фанкхаузер се защити вчера пред британските медии за действията си начело на компанията и за високите заплати, които той и другите топ ръководители са получили през последните години.

"Направих всичко по силите си, за да спася компанията", заяви той пред "Дейли мейл", макар да изрази разбиране към "гнева" и "разочарованието на колегите си"

След фалита се засилиха критиките, най-вече от политическите среди, срещу сумата от общо близо 20 милиона британски лири (22,5 милиона евро), получени през последните години от ръководители на  "Томас Кук", сред които е и Фанкхаузер.

Министърът на транспорта на Великобритания Грант Шапс призова също така за връщане на получените бонуси.

Попитан от "Дейли мейл" за получените лично от него 8,3 милиона лири, Фанкхаузер отговори, че половината от тях са били акции, които не е докоснал и вече не струват нищо. Той подчерта, че равнищата на възнаграждение не са били прекалени в сравнение с тези на други ръководители на компании от индекса FTSE 250.

Фанкхаузер твърди, че до последно е очаквал правителствена намеса за спасение на компанията.

"Те не пожелаха да създадат прецедент", коментира той. В друго интервю за "Сънди таймс" заяви, че само е искал заем, която е щял да бъде използван единствено като гаранция "при най-лошия сценарий".

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ