Facebook блокира новинарското съдържание в Австралия

Facebook блокира новинарското съдържание в Австралия

Facebook блокира новинарското съдържание в Австралия

Американската технологична компания Facebook обяви, че вече няма да допуска новинарски материали да бъдат четени или споделяни на нейната платформа в Австралия заради спор във връзка с обсъждан медиен закон, предадоха световните агенции, цитирани от БТА.

Facebook каза, че ограничава австралийските издатели на новинарски материали да споделят или публикуват каквото и да е съдържание, а съдържанието от международни медии вече няма да може да бъде достъпно или споделяно от австралийската публика.

Потребителите в Австралия няма да могат да споделят или да гледат австралийски или международни новинарски материали.

Засилващият се спор е свързан със законодателно предложение, внесено в австралийския парламент през декември. Предлаганият закон би задължил американските технологични компании Facebook и Google да преговарят с австралийските издатели на новинарски материали за заплащане за тяхното съдържание или да понесат глоби.

Facebook каза, че законодателното предложение е "проява на основно неразбиране" за отношенията между компанията и издателите, които според нея доброволно публикуват връзки към своите статии в нейната социална мрежа и печелят от това.

Емили Бел, директор на Центъра "Тоу" за цифрова журналистика към Факултета по журналистика на Колумбийския университет в Ню Йорк, заяви, че отношенията не са толкова доброволни, колкото изглеждат, а повечето издатели се чувстват задължение да присъстват във Facebook поради доминацията на социалната мрежа.

Решението на Facebook беше разкритикувано от редица австралийски медии и депутати.

Компанията също така блокира правителствени страници в Австралия, включително на ведомства по здравеопазването, които предоставят важна информация за коронавируса, както и на метеорологичната служба, която предоставя данни за бедствия. Блокирани бяха и някои страници на полицията.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ